ciekawostkikrótka piłkanauka

Japońscy naukowcy chcą stworzyć… „inteligentny” pampers

Wygląda na to, że moda na inteligentne części garderoby dotarła także do Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie, a jakżeby inaczej, ewoluowała w nadzwyczaj intrygujące formy. Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio opracowali elastyczny czujnik wykrywający zmiany w zawartości pampersów.

Specjalny sensor – skonstruowany z organicznego obwodu stworzonego z pomocą drukarki 3D – bezustannie monitoruje zmiany w temperaturze, wilgotności oraz ciśnieniu wewnątrz pampersa, dzięki czemu jest w stanie precyzyjnie stwierdzić, czy trafił doń któryś z produktów ludzkiej przemiany materii. Jeśli faktycznie do tego dojdzie, bezprzewodowo ładowany czujnik przesyła informację do opiekuna dziecka lub osoby niepełnosprawnej, iż ta wymaga natychmiastowego przewinięcia.

Kiedy odczyt jest dokonywany drogą elektroniczną, możemy poznać zawartość pampersa bez niepotrzebnego rozbierania noszącej go osoby. Niewykluczone, iż czujnik niegdyś będzie można po prostu przykleić do skóry jak zwykły plaster.

Brzmi nadzwyczaj interesująco. Niestety, póki co urządzenie wymaga jeszcze kilku istotnych szlifów (m.in. w zakresie wydajności i optymalnego wykorzystywania energii), ale naukowcy już teraz zapowiadają, że po wprowadzeniu odpowiednich poprawek szybko doczeka się ono hucznej, rynkowej premiery. Czekamy z niecierpliwością ;)

Źródło: Engadget.com

podobne treści