news

Japonia testuje najnowszy superszybki pociąg

Choć w ostatnich latach można zaobserwować pewną poprawę na polskich torach, jeszcze przez długie lata nie dogonimy w tym zakresie Japonii. W której właśnie rozpoczęto testy kolejnej generacji pociągów dużych prędkości.

Japonia pracuje nad kolejną generacją swoich superszybkich pociągów. W Kraju Kwitnącej Wiśni kilka dni temu rozpoczęły się testy Alfa-X, pociągu zaprojektowanego wspólnie przez Kawasaki Heavy Industries oraz Hitachi, który będzie w stanie rozpędzić się do 400 km/h, choć pasażerów wozić będzie z prędkością 360 km/h, kiedy wejdzie do eksploatacji za ponad dekadę.

W tym czasie przechodzić będzie bardzo rygorystyczne testy, które zazwyczaj prowadzone będą w nocy na trasie pomiędzy miastami Aomori i Sendai.

Nowa maszyna wyposażona jest w specjalny, przeprojektowany aerodynamiczny „nos” na lokomotywie, który ma ułatwić pokonywanie oporu powietrza i jednocześnie zminimalizować hałas wytwarzany przez pociąg, zwłaszcza w tunelach.

Alfa-X wyposażony jest także w hamulce aerodynamiczne umieszczone na dachu oraz płyty magnetyczne, pod wagonami, które mają wspomóc hamowanie. Kiedy za dekadę pociąg dołączy do floty japońskich pociągów Shinkansen, będzie najszybszym pociągiem pasażerskim swojego typu. Ale niekoniecznie najszybszym w ogóle, tytuł ten należy bowiem obecnie do pociągu magnetycznego w Szanghaju, który rozpędza się do aż 431 km/h.

podobne treści