mobilenews

Japończycy dostaną SMS z ostrzeżeniem przed zbliżającym się pociskiem balistycznym

Mieszkańcy Japonii przyzwyczajeni są do otrzymywania informacji o zbliżających się katastrofach naturalnych za pomocą wiadomości tekstowych. Teraz jednak do katalogu katastrof, o jakich informować będzie tamtejsza agencja do spraw zarządzania kryzysowego, dodano kolejną, dość nietypową – informacje o zbliżającym się pocisku balistycznym.

Informacje będą przesyłane za pośrednictwem tego samego systemu, za pośrednictwem którego już dziś użytkownicy telefonów działających we wszystkich japońskich sieciach, otrzymują informacje o zbliżającym się trzęsieniu ziemi.

Oczywiście decyzja o informowaniu obywateli o tym, że może grozić im atak przeprowadzony za pomocą pocisków balistycznych nie została podjęta bez powodu. Związana jest z zagrożeniem, za jakie uznaje się nieprzewidywalność północnokoreańskiego reżymu, który przeprowadził już trzy próby jądrowe, a w grudniu 2012 roku wystrzelił swojego pierwszego satelitę. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Korea Północna zdążyła także wystrzelić w ramach testów kilka pocisków krótkiego zasięgu, a w tym tygodniu wystrzeliła także dwa pocisku średniego zasięgu, które przeleciały 600 kilometrów, zanim ostatecznie wylądowały w Morzu Japońskim.

Zdjęcie: Flickr/Théo La Photo

podobne treści