ciekawostkinauka

Japończycy chcieliby uzbroić ISS w laser do walki z kosmicznymi śmieciami

Dziesięciolecia eksploracji przestrzeni kosmicznej nie pozostały bez wpływu na nasze najbliższe kosmiczne otoczenie. Dziś na orbicie znajdują się miliony kosmicznych śmieci, które coraz bardziej przeszkadzają podczas planowania kolejnych misji. Nic więc dziwnego, że naukowcy na całym świecie starają się wymyślić coś, co rozwiąże ten problem. Na przykład uzbrojenie ISS w lasery.

Nie jest to pierwszy pomysł pozbywania się kosmicznych śmieci przy pomocy laserów, ale wcześniejsze inicjatywy, które zakładały instalację ich na ziemi, utknęły z powodu obaw, że instalacje takie mogłyby być wykorzystane jako broń. Japońscy naukowcy maja jednak nadzieję, że tego typu instalacja na neutralnej stacji kosmicznej będzie przyjęta lepiej.

Naukowcy z japońskiego instytutu badawczego RIKEN w swoim opracowaniu opublikowanym na łamach Acta Astronautica postulują zamontowanie na ISS lasera o mocy wystarczającej do tego, by za jego pomocą zmieniać trajektorię kosmicznych śmieci w taki sposób, by spłonęły w atmosferze. Według japońskich badaczy laser taki byłby skuteczny przeciwko małym, a przez to bardzo niebezpiecznym, kosmicznym śmieciom.

Japończycy proponują, by najpierw przetestować system, który miałby składać się z lasera oraz z teleskopu służącego do śledzenia kosmicznych śmieci, na małym modelu, który wyniesiony zostałby na ISS składającym się z teleskopu o średnicy 20 centymetrów i lasera światłowodowego wykorzystującego 100 źródeł włóknowych. Jeśli testy przebiegłyby pomyślnie, naukowcy chcieliby zamontować na Japońskim Module Eksperymentalnym ISS system pełnowymiarowy, składający się z teleskopu o średnicy 3 metrów i dużo silniejszego lasera.

Niestety pomysł japońskich naukowców jest na razie tylko jedną z wielu propozycji rozwiązania problemu kosmicznych śmieci. A zagrożenie narasta. Jak wskazują pomysłodawcy, tylko w ciągu ostatnich 15 lat ilość śmieci znajdujących się na orbicie się podwoiła.

Zdjęcie: NASA

podobne treści