naukaWiadomości promowanewynalazki

Japończycy chcą złowić kosmiczne śmieci w ogromną sieć

W ciągu prawie sześćdziesięciu lat, jakie upłynęły od czasu, gdy ZSRR umieścił na orbicie Ziemi pierwszego Sputnika, udało się zrealizować całkiem sporo imponujących misji kosmicznych. Niestety została po nich pamiątka w postaci milionów kosmicznych śmieci, które orbitują wokół naszej planety, stwarzając realne zagrożenie dla bezpieczeństwa przyszłych misji. Wcześniej czy później trzeba będzie to posprzątać. Pierwsi na poważnie zabrali się za to Japończycy.

Inżynierowie z japońskiej agencji kosmicznej (Jaxa) postanowili przestać mówić o problemie kosmicznych śmieci, i zabrać się za sprzątanie. Już pod koniec przyszłego miesiąca wystartuje misja, której celem będzie przetestowanie innowacyjnej techniki deorbitacji. W celu jej opracowania, Jaxa połączyła siły z firmą, która na co dzień zajmuje się produkcją sieci rybackich. Zadaniem satelity, który wystartuje pod koniec lutego, będzie właśnie złapanie w sieć jak największej ilości kosmicznych śmieci.

„Sieci rybackie muszą być wytrzymałe, ponieważ muszą utrzymać dużą ilość ryb,” mówi Koji Ozaki z Nitto Seimo, firmy, która pomagała agencji Jaxa opracować tę technologię. „Nasza pętla nie musi być aż tak wytrzymała. Ważniejsze, by była elastyczna.”

Kiedy satelita znajdzie się już na orbicie, rozwinie sieć długości 300 metrów i szerokości 30 centymetrów. Sieć będzie elastyczna i wykonana z metalu, dzięki czemu będzie można ją namagnesować. Japońscy inżynierowie mają nadzieję, że w magnetyczną sieć wpadną kosmiczne śmieci, a w ciągu roku satelita wraz ze swoim „połowem” wejdzie w atmosferę i spłonie. Celem testu będzie sprawdzenie, czy rzeczywiście pole magnetyczne sieci będzie w stanie wyłapać kosmiczne śmieci.

Spośród około 100 milionów śmieci, które znajdują się na orbicie okołoziemskiej, około 22 tysięcy fragmentów rakiet i satelitów większych niż 10 centymetrów uważanych jest za realne zagrożenie dla naszych systemów komunikacyjnych, statków naukowych, ale przede wszystkim dla załogi ISS.  Test, który ma rozpocząć się w przyszłym miesiącu, jest tylko jednym z wielu, jakie planuje przeprowadzić Jaxa – kolejny ma odbyć się już w przyszłym roku, a według planów system miałby być w pełni funkcjonalny w roku 2019. Japończycy chcieliby, by w przyszłości tego typu sieci standardowo umieszczano we większych, zużytych elementach rakiet, które swój żywot kończyć mają w kosmosie. Z czasem grawitacja i atmosfera pomogłyby ogarnąć trochę nasze kosmiczne śmieci.

podobne treści