ciekawostkinauka

Jaki kolor dostrzegacie spoglądając na dysk Benhama?

Gotowi na mały eksperyment? Większość z was zapewne słyszała o tym, że receptory kolorów w naszych oczach mogą ulegać stopniowemu zmęczeniu, przez co po jakimś czasie zwykle nie są w stanie poprawnie zinterpretować barwy obecnej na rzeczywistym, ruchomym obrazku. Mimo, że działanie mechanizmu opiera się zawsze na mniej więcej tych samych zasadach, rezultaty jego funkcjonowania są odbierane przez ludzi w mniej lub bardziej zróżnicowany sposób. Sprawdźcie jaką barwę dostrzeżecie wy sami.

Widoczny na poniższej grafice dysk to dysk Benhama, zmarłego w 1929 roku, angielskiego producenta zabawek, dzięki któremu możemy sprawdzić, którą barwę dopełniającą „wybiorą za nas” nasze umiłowana oczy. Wirująca figura wywołuje męczącą dla receptorów iluzję powstającą w wyniku bardzo szybkiej rotacji czarno-białego krążka umieszczonego na widocznym pod wpisem gifie. Mówiąc dość ogólnie – i posługując się pewnym uproszczeniem – zmęczenie receptorów sprawia, że dostrzegamy kolor, którego tak naprawdę tam nie ma.

Cytując angielską wikipedię:

Fenomen ten nie jest do końca zrozumiany. Jednym z możliwych powodów dla którego różni ludzie postrzegają barwy nieco inaczej może być fakt, że receptory naszych oczu (czopki) reagują z różną szybkością na kolory czerwony, zielony i niebieski.

W przypadku rozbłysku tzw. światła białego, wszystkie typy receptorów obecnych w ludzkich oczach zostają pobudzone, dzięki czemu jesteśmy w stanie dostrzec dobrze nam wszystkim znaną barwę określaną mianem białej. Kiedy jednak mamy do czynienia z dyskiem wirującym tak jak obiekt poniżej, oczy ulegają dość prędkiemu zmęczeniu, co – według jednej z hipotez – wpływa na czas reakcji czopków skutkującej obserwowaniem przez nas różnokolorowych pierścieni.

A jaki kolor dostrzegacie wy? (w moim wypadku padło na żółty)

Źródło tekstu i grafik: Gizmodo.com

podobne treści