news

Jak zarabia Google?

Korporacja postanowiła udowodnić, że nie ma nic do ukrycia i
opublikowała na blogu, jaką część przychodów z reklam zgarnia. Dotyczy to serwisu Google AdSense, czyli m.in. reklam umieszczanych na stronach i wyników wyszukiwania w małych oknach „powered by Google”.

Google oddaje stronie 68 procent przychodów ze sprzedaży pojawiających się na niej reklam. Inkasuje więc skromne 32 procent. W przypadku wyników wyszukiwania, przychody od parterów idą w 51 procentach dla strony, w 49 procentach dla Google. Innymi słowy, co trzecia złotówka lub dolar ląduje na koncie Google. Firma nie ujawnia, jak wyglądają proporcje odnośnie sprzedaż reklam przez AdSense na komórki, rss i gry, ale prawdopodobnie to podobne liczby.

Przychody Google idą na same szczytne cele: „Odzwierciedlają koszt utrzymania serwerów oraz budowy i doskonalenia wyszukiwarki i technologii AdWords”.

Choć Google zaczyna się kojarzyć z wieloma innymi produktami, jak Android i Chrome, nie zapominajmy, że potęga marki wzięła się z olbrzymich przychodu z reklam. Pozostanie tak na długo. [John Herrman/giz, Google, Metafilter]

podobne treści

  • 45

    „……nie zapominajmy, że potęga marki wzięła się z olbrzymich przychodu z reklam”

    Błąd – pownno być „z przychodów”