newssmartfony

Jak zamienić telefon w komputer?

Nasze telefony stają się coraz potężniejszymi maszynami. Takie kieszonkowe komputery. A co by było, gdyby naprawdę wykorzystać smartphone’a jak komputer?

Christian Cantrell zna odpowiedź, ponieważ sam zamienił swój telefon w komputer. Czy można już więc wyrzucić desktopa, a na jego miejsce postawić smartphone’a? Jeszcze nie, ale ten moment zbliża się wielkimi krokami. Oto czego dowiedział się w trakcie swoich eksperymentów.

Najważniejsze, że nie musisz niczego wiedzieć na temat rootowania telefonów, najnowsze urządzenia będą współpracowały praktycznie zaraz po wyjęciu z pudełka. W opisywanym przypadku był to Samsung Galaxy Nexus, który dzięki układowi TI OMAP4460 należy obecnie do czołówki dostępnych na rynku urządzeń. Trochę starsze telefony również powinny działać, choć prawdopodobnie będą zwalniać. Z urządzeń peryferyjnych wykorzystane zostały jeszcze:
– przejściówka z microUSB na HDMI,
– Apple Magic Trackpad (ale myszka na Bluetoothie też powinna działać),
– Apple Wireless Keyboard (analogicznie, klawiatura Bluetooth też powinna zadziałać),
– monitor z portem HDMI.

No i to właściwie tyle. Kabel to grosze w porównaniu do ceny zakupu nowego komputera, tak samo myszka czy klawiatura. Odpowiedni monitor też nie powinien być problemem. 

Na poniższym wideo widać, że w takiej konfiguracji bez problemu można wykonać podstawowe czynności, takie jak pisanie wiadomości czy słuchanie muzyki. Do bardziej wymagających zastosowań jeszcze trochę daleko, ale należy pamiętać, że to w końcu „tylko” telefon. Jeśli moc obliczeniowa smarthpone’ów będzie nadal wzrastała w taki sposób (a nic nie wskazuje na to, że ma się to zmienić) w przyszłości przeprowadzki mogą być zdecydowanie łatwiejsze.[Christian Cantrell via Phonearena]

podobne treści

 • mert

  a nie lepiej kupić stary komputerek (nie składak tylko firmówke) na alle…. za 200-300zł i na pewno to będzie lepiej działać :) (ja tak zrobiłem, dodałem jeszcze pasywną karte graff, dodałem RAMu) kupiłem monitor FullHD – i do internetu, prostych prac i oglądania filmów nadaje się świetnie

 • DeWo

  Ktos tu zapomniał doddać, że telefony wyposażone są w układy ARM, więc o zwykłych systemach i aplikacjach można zapomnieć…

 • gezmede

  Niektóre dystrybucje Linuksa mają wersję pod ARM, a w internecie można znaleźć poradniki instalacji takich distro na telefonie.

 • misio

  Nie patrcie przez pryzmat swojej osoby. Mojej dziewczynie to by wystarczyło, od kąd kupiła tel na andku o wiele wiele mniej używa swojego netbooka. gdyby jeszcze jej dostawić klawiature touchpada i monitor to netbook za 1,5K poszedł by w odstawkę.
  Super sprawa

 • miknaz

  hahahahaha ale artykuł no przełomowy normalnie, ja na na N8 robiłem tak ponad rok temu, przejściówkę do hdmi dostałem z telefonem a klawę i mysz miałem od PC logitecha.

 • Andrzej Spyra

  @mert – oczywiście że można, tylko nie o to chodzi;-)
  @DeWo – nikt nie wspominał o tym, że odpalisz na czymś takim zwykłą aplikację. To że ma podstawowe funkcjonalności PC nie znaczy, że jest pecetem;
  @miknaz – czemu się nie pochwaliłeś? Pozdrawiam

 • miknaz

  hmm nie przyszło mi do głowy że kto kolwiek będzie chciał to zobaczyć, rok temu byliście zbyt zajęci wychwalaniem Andka i iOS, i kopaniem nokii po jajach za wypuszczenie n8(ble symbian blablabla ble nokia blallaaa, ble drogo balalala, ble procek i mało ramu blalalalalala, ble nokia), jednocześnie wychwalając Rasberry Pi z podobnymi osiągami. Chwaliłem się w komentach, u was i gdzie indziej ale dumne hufce pseudo hipsterów i pseudo geeków mnie nawalały^_^ a teraz andek w samsungu

 • miknaz

  jak chcecie to wam podrzuce jakiś filmik z n8 jako kompem, teraz mam klawe m$ i tez śmiga

 • a

  zastanawia mnie dlaczego ten gosciu majac Apple keyboard i trackpad i mac Mini – ma takie gowno jak Nexus

 • black.m.river

  @a

  Lepsze Nexus Gówno, niż iGówno

 • dsfgsg

  W Nokii N8 to jest standard. Telefon ma wyjście HDMI i przejściówkę w komplecie. Obsługuje standardowo myszki klawiatury na Bluetooth. Dodatkowo, również w komplecie, jest przejściówka USB do której można podpinać pendrive’y, myszki i klawiatury USB. Co więcej, można użyć analogowego kabla (który jest w komplecie np. z Nokią N82) i podłączyć telewizor przez chinche, z dźwiękiem z stereo.

 • Andrzej Spyra

  @miknaz – to podrzuć, najlepiej na cynk albo bezpośrednio mi.

 • miknaz

  oki^_^

 • miknaz

  panie Spyra mój mail to [email protected] proszę o kontakt bo nie wiem jak mam przesłąc filmik(yt może dropbox?)