Wiadomości promowanewynalazki

Jak wyrzucić w błoto 5 miliardów dolarów?

Najprostszym sposobem jest złożenie dużego zamówienia publicznego. Na przykład na nowy, rozpikselowany model munduru. Właściwie nie jest on do końca nowy – amerykańska armia wprowadziła go do użytku w 2004 roku, ale dopiero teraz wojskowi przyznają się do tego, że nie spełnił pokładanych w nim nadziei.

Dlatego pracują już nad nowym modelem. Poprzedni wyróżniał się tym, że jego kamuflaż w całości składał się z pikseli. W założeniu miało to sprawić, że mundur wtapiać się będzie w każde otoczenie. Jednak rzeczywistość zweryfikowała pomysły sztabowców:

„Armia zaprojektowała uniwersalny mundur, który zawodził w każdym terenie,” mówią żołnierze, którzy służyli w Iraku. „(…) szaro-zielony mundur wyróżniał się prawie wszędzie gdzie był noszony.”

Dodatkowo, przede wszystkim z powodu ilości pieniędzy zaangażowanych w projekt rozpikselowanych mundurów, słusznie uważany jest on za porażkę. Teraz amerykańscy wojskowi i specjaliści od tekstyliów starają się opracować nowy, mniej rzucający się w oczy wzór munduru. Najpierw jednak muszą znaleźć przyczyny klęski, która kosztowała 5 miliardów dolarów i wystawiała żołnierzy na niepotrzebne ryzyko przez 8 lat. Cheryl Stewardson, specjalistka z wojskowego centrum badań nad tekstyliami w Matick w stanie Massachusetts twierdzi, że winę za to ponoszą politycy: „Zajęli się tym politycy jeszcze zanim żołnierze dostali pierwsze mundury.”

Podczas prac nad nowymi mundurami prym wieść mają naukowcy. Tym razem mają zamiar zaprojektować mundury różniące się kamuflażem w zależności od otoczenia, w jakim będą używane – prawdziwie rewolucyjna koncepcja. Reasumując – 5 miliardów dolarów poszło w błoto tylko po to, by udowodnić coś, co znane jest już od lat. Pozostaje cieszyć się, że to nie nasze miliardy.

[TheDaily, zdjęcie:Bryan Bedder/The Daily]

podobne treści