krótka piłkanaukavideo

Jak wyglądałyby dzieci urodzone w kosmosie?

Aktualnie w kosmosie znajduje się jeszcze 6 osób, a trójka z nich przygotowuje się właśnie do powrotu na Ziemie. Ale jeśli mamy kiedykolwiek opuścić naszą planetę i wyruszyć na podbój naszego układu, liczba ta będzie musiała się zwiększyć. Wcześniej czy później staniemy przed problemem zapłodnienia w kosmosie.

Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądałyby dzieci urodzone w kosmosie? W idealnym świecie bylibyśmy w stanie stworzyć sztuczną grawitację, która przeciwdziałałaby efektom długotrwałego przebywania w kosmosie. Ale  świat nie jest idealny i na razie nie potrafimy czegoś takiego skonstruować. Musimy więc sobie radzić w inny sposób. A właściwie musielibyśmy, ponieważ nie znany jest jeszcze żaden przypadek poczęcia w stanie nieważkości. Właściwie to nie wiadomo nawet czy coś takiego byłoby możliwe.

Ale zakładając, że tak – jak wyglądałoby takie dziecko? Z jakimi zagrożeniami trzeba by się w jego przypadku liczyć? Na te pytania starają się odpowiedzieć autorzy powyższego filmu. I niestety, wygląda na to, że przezwyciężenie milionów lat naszej ewolucji może być trudniejszym zadaniem niż budowa statku, który poniósłby ludzi przez otchłań kosmosu.

Zdjęcie: Flickr/M Glasgow

podobne treści