news

Jak wyglądałby świat z idealną siatką prostopadłych ulic Manhattanu?

Perfekcyjny schemat dróg nowojorskiej wyspy Manhattanu powstał w wyniku „Commissioners’ Plan” z 1811 roku. Siatka prostopadłych ulic i alej została narzucona na kawałek ziemi. Co gdyby rozszerzyć ten system na cały świat?

Numeracja ulic na Manhattanie jest bardzo prosta: długie aleje ciągną się z północy na południe i są numerowane od wschodu na zachód. Ulice są krótsze, jest ich więcej i są prostopadłe do alej – numeracja rośnie z południa na północ. Jest nawet wzór matematyczny pozwalający wyliczyć najbliższą przecznicę, jeśli znamy adres miejsca. Czysta perfekcja. To może zrobimy taki układ ulic w Warszawie?

Projekt Harolda Coopera nazywa się ExtendNY. Jest to zwykła mapa świata z naniesioną siatką ulic Manhattanu z uwzględnieniem kształtu naszego globu. Centrum Warszawy leży na skrzyżowaniu Wschodniej Alei 11447 i Ulicy 82059. Wszystkie ulice i aleje spotykają się w jednym punkcie na świecie – Uzbekistanie.

Świat wygląda nieźle z taką siatką, lecz chyba wolę nasze chaotyczne, ale podyktowane historią i geografią, planowanie ulic. [io9]

podobne treści