gry

Jak stworzyć grę komputerową?

Chyba każdy z nas marzył o tym przynajmniej przez chwilę. Ale jeszcze nic straconego i zawsze możecie to zrobić. Nie potrzeba nawet w tym celu żadnych szczególnych talentów programistycznych. Oczywiście, są one przydatne, ale poradzicie sobie i bez nich.

1. Najważniejszy jest pomysł, co zresztą widać na każdym kroku. ”Angry Birds” nie opierają się grafice pełnej wodotrysków i bajerów, ”Minecraft” nie jest dziełem sztuki. Przede wszystkim ma być ciekawie, bo w odniesieniu do gier pierwszy grzech główny i zarazem grzech śmiertelny brzmi ”Nuda”.

2. Uporządkuj swoje myśli. Stwórz jeden plik (lub po prostu weź jedną kartkę papieru), na której zapiszesz wszystko, co powinieneś mieć przygotowane przed rozpocząciem procesu tworzenia. Gatunek, zarys fabuły, charakterystykę – choćby i tylko ogólną – postaci, jaki jest cel gry, co trzeba zrobić, żeby ją skończyć (i czy w ogóle się da), jakie będzie sterowanie, czego potrzebujesz, by ją stworzyć, a także ile czasu możesz na to poświęcić. Wszystko to po to, żeby potem nie obudzić się nagle z konstatacją, że po pięciu dniach wytężonej pracy trzeba zaczynać od początku, bo już nie da się dodać jednej, niezwykle znaczącej opcji.

3. Planuj racjonalnie. Czy jesteś w stanie stworzyć przekonujący trójwymiarowy świat czy musisz ograniczyć się do prostych sprite`ów rysowanych w Paincie? Czy starczy ci czasu i motywacji na stworzenie jednej wielkiej epickiej przygody, czy raczej na prostą strzelankę, w której przemierzający kosmos samotny railgun bez właściciela będzie bronił Ziemi przed kosmicznymi najeźdźcami?

4. Myśl pozytywnie. Ok, może i nie jesteś Johnem Romero, a twój jedyny kontakt z programowaniem polegał na wklepywaniu prostych komend z Logo na lekcjach informatyki pod koniec podstawówki, ale prostota nie oznacza wcale prostactwa (copyright Paulo Coelho). Czasem nawet im prostsze, tym lepsze i fajniejsze.

5. Użyj programów, które nie będą wymagały od ciebie żadnych specjalnych umiejętności i wszystko ułatwią. Takich jak Game Maker, w którym możecie bezproblemowo stworzyć nawet najbardziej złożoną grę dwuwymiarową. Albo jak sławetny RPG Maker, który ma tak prosty interfejs, że dzięki cudom, jakie będziecie w nim wyczyniać prawdopodobnie zatrudnią was przy tworzeniu nowej części ”Gothika”. Jest jeszcze na przykład 3D Adventure Studio czy Byond – prosty język skryptowy pozwalający na tworzenie sieciowych gier multiplayer. Oczywiście tego typu narzędzi jest wiele, wiele więcej, ale resztę już raczej będziecie w stanie znaleźć sobie sami.

6. Pogódź się z tym, że jednak trochę czasu ci to pochłonie, tak samo jak wiele nieudanych prób, sporo nerwów i bezsennych nocy. Ale nie ma nic za darmo, prawda?

7. Zaprzyjaźnij się z kimś utalentowanym graficznie. Chyba że sam jesteś taką osobą. Wtedy odpowiedz sobie na jedno za… znaczy bardzo, ale to bardzo ważne pytanie: Jaką grafikę chcesz mieć w swojej grze. Czy mają to być wektory, sprite`y czy pełen trójwymiar. Po czym dobierz odpowiedni program graficzny i do dzieła. Ale naprawdę, lepiej mieć jednak utalentowanego kolegę. Lub koleżankę.

8. A teraz serio, zacznij już ćwiczyć niedosypianie po nocach.

podobne treści