naukanews

Jak przechować dane nawet przez miliard lat

W dzisiejszych czasach zbieramy ogromne ilości informacji, ale nie robimy tak naprawdę zbyt wiele, by przetrwały one choćby jedno pokolenie. Większość naszych twardych dysków nie jest w stanie przeżyć dłużej niż 30 lat. Już wkrótce, dzięki węglowym nanorurkom, wszystko – od twoich komentarzy na Gizmodo po newsy z Pudelka – będzie zapamiętane na wieki wieków.

Rozwiązanie zaproponowane przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornii zmienia całkowicie nasze podejście do przechowywania danych. Badacze proponują oni umieszczenie mikroskopijnego kryształu żelaza wewnątrz nanorurki. Po przyłożeniu słabego napięcia elektrycznego, kryształ poruszałby się w górę i w dół rurki. W zależności od jego położenia, reprezentować będzie 0 albo 1 w systemie dwójkowym, czyli odgrywałby rolę klasycznego bitu danych. Ze względu na trwałość nanorurek, taki prosty system ma zachowywać swą trwałość nawet przez miliard lat!

Na razie pomysł jest na etapie rozważań teoretycznych, jednak naukowcy mają nadzieję, że już wkrótce znajdzie praktyczne zastosowania. My również. W końcu taki sposób zapisu jest nie tylko trwały, ale również, jak wszystko co ma wspólnego z nanorurkami, zajmuje mało miejsca. Urządzenie o pojemności 25 płyt DVD mogłoby mieć wielkość znaczka pocztowego.

Problem w tym, że taka trwałość pamięci zobowiązuje. Uważajmy więc, co piszemy na Facebooku czy Twitterze. Bo nawet nasi pra-pra-pra-pra-pra-pra-pra-pra-pra-pra-pra-prawnukowie będą mogli to przeczytać. [ScienceWired]

podobne treści

  • as

    hmm już od kilku lat te nanorurki się przewijają a jak na razie nic nie opuściło labolatorium
    chcemy konkretów szanowni naukowcy !