biznes

Jak kształtowały się ceny akcji Apple?

Po premierze iPada 3, znaczy przepraszam – ”nowego iPada”, ceny akcji giganta z Cupertino poszybowały do 600 dolarów za sztukę. Dlatego też Apple może sobie pozwolić na przeznaczenie miliardów dolarów na dywidendy. A my możemy prześledzić, jak hartowała się stal. To znaczy potęga finansowa tej korporacji.

12 grudnia 1980 – 22 dolary za akcję

Za taką kwotę były oferowane udziały w Apple Computers pół roku po stworzeniu przez tę firmę komputera Apple III, który okazał się być komercyjną porażką. W 1981 IBM stworzył 16-bitowy komputer osobisty czyli IBM PC i cały rynek rzucił się na używanie i tworzenie na platformie PC-DOS/MS-DOS, porzucając 8-bitowego Apple`a.

7 września 1984 – 26,50 za akcję

W styczniu 1984, w przerwie Super Bowl, puszczono kosztującą astronomiczną na ówczesne czasy kwotę 1,5 miliona dolarów reklamówkę. Reżyserował ją Ridley Scott, inspirowana była ”Rokiem 1984” Orwella i zrobiła na widzach kolosalne wrażenie. Przynajmniej na tych, którzy ją widzieli, nigdy więcej nie została bowiem emitowana. Miała zachęcić do kupna Macintosha, komputera który szturmem wziął rynek.

1 listopada 1991 – 51,25 dolara za akcję

Apple wypuszcza pierwszą serię PowerBooków, swoich komputerów przenośnych. Prawdziwie przenośnych. Wprawdzie pierwszą taką próbą był o dwa lata wcześniejszy Macintosh Portable, jednak jego rozmiary i waga sprawiały, że był równie przenośny co Wieża Eiffela. Do tego potencjalnych nabywców odstraszała jego cena wynosząca aż 6500 dolarów.

1 stycznia 1997 – 21,12 dolara akcję

Apple nie wiedzie się najlepiej. Miesiąc wcześniej kupiło firmę Steve`a Jobsa czyli NeXT. To nie tylko pozwoliło powrócić założycielowi Apple`a na łono tej firmy, ale i pozwoliło jej na przejęcie systemu operacyjnego NeXTstep, który stanie się później podwaliną pod Mac OS X.

9 lipca 1997 – 13,81 dolara za akcję

Ze stanowiska prezesa Apple zostaje wyrzucony Gil Amelio. Na jego następcę wyznaczono Jobsa, przynajmniej jeśli chodzi o tymczasowe zastąpienie prezesa. Rynek kręci głowami z braku zrozumienia dla tej decyzji. Do tej pory Jobs miał opinię ekscentrycznego informatycznego geniusza, ale nie sprawnego menedżera. Ostatecznie zostanie pełnoetatowym prezesem i funkcję tę pełnił będzie przez 14 lat, do sierpnia 2011 roku.

4 stycznia 1999  – 42,13 dolara za akcję

Jednym z pierwszych posunięć Jobsa za sterami Apple było wymyślenie i wprowadzenie w 1998 roku na rynek iMaca, komputera z kolorową plastikową obudową i całością zintegrowaną w formę nieco przerośniętego monitora. Ten produkt niemal od razu chwycił, a eksperci nazwali to ”zmartwychwstaniem Apple`a”. Choć wtedy przewidywali jeszcze w większości, że od tej pory przez następne dekady firma będzie zajmowała się produkcją ładnych wizualnie komputerów, a nie że niedługo skoncentruje się na zupełnie innych gadżetach, ostatecznie porzucając nawet słowo ”Computers” w swojej nazwie i pozostając przy prostym Apple Inc.

1 luty 2005 – 77,05 dolara za akcję

Mijają trzy lata z małym haczykiem, od kiedy Jobs wprowadził na rynek iPoda, rewolucyjny odtwarzacz MP3. Po tym czasie wszyscy wiedzieli już, że to była prawdziwa rewolucja. IPod stał się niemalże ikoną popkultury, do jego używania przyznawała się nawet brytyjska królowa Elżbieta II. Od debiutu w październiku 2001 roku aż do dziesiątej rocznicy jego wprowadzenia na rynek sprzedało się ponad 300 milionów sztuk odtwarzacza, które dotarły do najdalszych zakątków świata.

28 grudzień 2007 – 200,59 dolara za akcję

Pół roku po premierze pierwszego iPhone`a wszyscy są już przekonani o geniuszu Jobsa. Kolejny produkt, kolejny hit, kolejne znakomite uderzenie w rynek. Apple, a zwłaszcza stojący na czele jego założyciel, otoczeni są nimbem chwały oraz rewolucyjności we wszystkim, czego się nie podejmą.

26 listopada 2010 – 313,74 dolara za akcję

Dokładnie tak, iPad. Nowe dziecko Jobsa miało światową premierę pół roku wcześniej. I co? I znowu przebój. Pierwszego iPada reklamowano przede wszystkim jako platformę multimedialną, nie spodziewając się chyba, że jego trzecią odsłoną będzie się wieszczyć ostateczny koniec ery komputerów zastąpionych przez tablety. Pierwsze dwa iPady sprzedały się do końca 2011 roku w łącznej liczbie ponad 55 milionów sztuk.

19 marca 2012 roku – 597 dolarów za akcję

Mimo rezygnacji Steve`a Jobsa ze stanowiska prezesa i późniejszej śmierci, Apple przetrwało w znakomitej kondycji. A po premierze ”nowego iPada” akcje korporacji poszybowały do niebotycznego poziomu.

podobne treści