psychologia

Jak kontynuować naukę podczas snu?

Sen pozwala naszym mózgom uporządkować i zrozumieć wszystkie informacje, które docierają do nas w ciągu dnia. Chyba najsłynniejszym tego przykładem jest historia odkrycia pierścieniowej budowy benzenu. Teraz neurologowie udowadniają, że przez sen można się uczyć. Też możesz spróbować.

Idea nauki poprzez wystawienie na działanie odpowiednich bodźców brzmi jak spełnione marzenie ucznia podstawówki, który do sprawdzianu uczy się śpiąc na książkach. Nie jest to aż takie proste, ale okazuje się, że słuchając informacji przez sen naprawdę można wzmocnić wspomnienie o nich.

Neurologowie z Northwestern University prosili uczestników swojego eksperymentu by ci nauczyli się grać dwie różne piosenki na keyboardzie. Później zostawiali ich samych na półtorej godziny w wygodnym pomieszczeniu, w którym mogli się zdrzemnąć. Kiedy uczestnicy zasypiali, badacze odtwarzali zapętlone nagranie jednej z dwóch melodii. Później proszono ich o zaprezentowanie tego czego się nauczyli a uczestnicy badania lepsze rezultaty mieli wykonując piosenkę, która była odtwarzana podczas ich drzemki. Wyniki badań zostały opublikowane w Nature Neuroscience.

Sceptycy mogą powiedzieć, że przecież całe to badanie przypomina historie o ludziach, którzy przez sen uczyli się języków obcych. Nic podobnego – jeden z badaczy wyjaśnia dlaczego:

„Zasadnicza różnica polega na ty, że nasze badania udowadniają, że można wzmocnić wspomnienie tego czego już się nauczyliśmy. Nie mówimy o uczeniu się nowych rzeczy przez sen, raczej o wspomaganiu istniejącego już wspomnienia poprzez ponowne aktywowanie zebranych niedawno informacji.”

Oczywiście podczas snu nie wchodzi w grę inny sposób „aktywowania zebranych niedawno informacji” jak tylko nagranie dźwiękowe. Jeśli więc chcielibyście nauczyć się nowej melodii, odtworzenie nagrania wydaje się być dobrym pomysłem. A co jeśli nie jesteście za bardzo muzykalni? Można na przykład spróbować puścić audiobooka z lekturą, którą czytamy przed zaśnięciem. Albo słuchać nagrań dzisiejszej lekcji języka obcego.

Biorąc pod uwagę, że przesypiamy około 1/3 naszego życia, kreatywne wykorzystanie tego czasu może być bardzo przydatne.

[Nature via Smithsonian]

podobne treści