biznesWiadomość główna

Jak Google powstrzymało Acera przed budowaniem telefonów z innym systemem niż Android

Acer zamierzał wydać telefon, który działać będzie na Aliyun OS, dystrybucji Linuxa na smartphone’y. Telefon miał być tani i przeznaczony na rynek chiński. Ale telefon ten się już nie pokaże, ponieważ Google uwaliło projekt. Que?

Acer zamierzał połączyć siły z Alibaba Group, gigantyczną chińską firmą internetową, która opracowała Aliyun OS. Tani smartphone był już praktycznie na ukończeniu, zaczęto nawet rozsyłać zaproszenia na jego premierę. I nagle całe wydarzenie zostało odwołane.

„Nasz partner otrzymał informację od Google, że jeśli wypuści produkt z Aliyun OS, Google zakończy z Acerem współpracę i autoryzację techniczną w zakresie Androida,” powiedział przedstawiciel Alibaba Group.

Google nie zaprzecza temu, że istniały pewne naciski na Acera, ale nie były one podyktowane chęcią przeszkadzania Acerowi w nawiązywaniu współpracy z innym producentem mobilnego systemu operacyjnego a troską o jakość Androida, która wypływa z faktu, że Acer należy do Open Handset Alliance:

„Kompatybilność jest w centrum ekosystemu Androida, dzięki niej producenci, deweloperzy i konsumenci zachowują spójne doświadczenia.

Niekompatybilne wersje Androida, takie jak Aliyun, osłabiają ekosystem. Wszyscy członkowie  Open Handset Alliance zobowiązali się budować jedną platformę Androida i nie produkować urządzeń, które nie będą kompatybilne z Androidem.

Nie oznacza to oczywiście, że członkowie OHA nie mogą wspierać jednocześnie innych ekosystemów.”

Google najwyraźniej uznaje Aliyun OS za „niedorobionego” Androida, problem polega na tym, że, choć występują tu podobieństwa (jak w każdej dystrybucji Linuxa), są też pewne różnice. Czy to oznacza, że Google, każdą wersja Linuxa (choćby nie używała wirtualnej maszyny Androida czy skupiała się na aplikacjach sieciowych) przeznaczoną na urządzenia mobilne ma zamiar traktować jak Androida, który odstaje od standardu? Gdzie dla Google kończy się „niedorobiony” Android a zaczyna zupełnie inny system operacyjny?

John Spelich, wiceprezes Alibaba Group ds. międzynarodowych stosunków korporacyjnych, nie zgadza się z Google kwestionując jednocześnie „otwartość” systemu z Mountain View:

„Aliyun OS nie jest częścią ekosystemu Androida, więc oczywiście nigdy nie będzie i nie musi być kompatybilny z Androidem.”

A skoro nie jest częścią ekosystemu Androida, to dlaczego Google się wtrąca skoro członkowie OHA mogą wspierać inne systemy?

[Marketing Land, Reuters]

podobne treści