newsprogramy

Jak działa wyszczuplające oprogramowanie

Sądziliśmy, że korygowanie sylwetki w Photoshopie wymaga czasu i wysiłku. Aplikacja wideo MovieReshape automatycznie zamienia sflaczałego pana z wałkami tłuszczu w Davida
Hasselhoffa z czasów świetności, a krągłą panią w Pamelę Anderson sprzed czterech operacji plastycznych (podczas ostatnich już coś usuwała). Nie na zdjęciu, na filmie.

MovieReshape jest dziełem współpracy programistów z Instytutu Informatyki im. Maxa Plancka: Arjuna Jaina, Thorstena Thormählena, Hansa-Petera Seidela i Christiana Theobalta.

Oprogramowanie umożliwia i znacznie ułatwia modyfikowanie kształtu sylwetki i proporcji ciała człowieka na filmie, zatem nie kończy się bynajmniej na wyszczuplaniu. Umięśnienie, obwód w piersi, talii i biodrach, waga, długość nóg – to wszystko może ulec metamorfozie:

Najpierw MovieReshape identyfikuje postaci ludzkie na filmie. Dopasowuje ich kształt do trójwymiarowych modeli, które przechowuje w wielkiej bazie danych, którą otrzymano, skanując ciała setek ludzi. Następnie program układa model w pozycji, w jakiej znajduje się osoba na filmie. Wtedy pojawia się 6 parametrów ciała, którymi można dowolnie manipulować, przesuwając wartości na suwaku.

Na przykład kiedy chcemy, by postać wyglądała na wyższą, oprogramowanie modyfikuje jedną klatkę, by zmiana wyglądała realistycznie. Zmiany można w dowolnym momencie zapisać, przez co zmienione zostają wszystkie klatki filmu, a zmiany nadpisują się w całym pliku.

Udawanie piękności w Sieci stanie się prostsze niż kiedykolwiek. [Jesus Diaz/giz, Max Planck Institut Informatik]

podobne treści