videowynalazki

Jak działa egzoszkielet z brazylijskich Mistrzostw Świata?

Co prawda awaria łącza pozbawiła nas możliwości obejrzenia na żywo momentu, w którym ubrany w ezgoszkielet sparaliżowany Juliano Pinto kopnął pierwszą piłkę tegorocznych Mistrzostw Świata, nie zmienia to jednak faktu, że miało to miejsce. I na szczęście zostało to udokumentowane, również od kulis.

Zespół Imagine Science Films miał okazję przyjrzeć się bliżej pracy naukowców Walk Again Project, którzy opracowali eksperymentalny, sterowany myślą egzoszkielet, który pojawił się podczas ceremonii otwarcia tegorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Udało im się także porozmawiać z Miguelem Nicolelisem, czyli naukowcem, który od samego początku przewodził zespołowi Walk Again Project. W krótkim wywiadzie opisuje on swoje podejście do funkcjonowania mózgu:

„Uważam, że mózg działa na za sadzie dużej demokracji,” twierdzi Nicolelis. „Wiele komórek ‚głosuje’ za pośrednictwem sygnałów elektrycznych, co w efekcie owocuje aktywnością w różnych obszarach mózgu.”

Może się to wydawać trywialne, ale takie podejście oznacza, że nie można skupiać się jedynie na jednym obszarze mózgu, na przykład na korze ruchowej, a analizować działania wielu poszczególnych neuronów. I właśnie opracowywaniem takich rozwiązań Nicolelis zajmuje się już od dwudziestu lat. Jak widać przynosi to efekty.

podobne treści