biznesWiadomości promowane

Jak długo trzeba pracować na kufel piwa?

Istnieją zestawienia pokazujące, jak długo pracownicy w różnych krajach muszą pracować, by było ich stać na zakup mieszkania i inne próby porównania, jak ceniona jest praca w poszczególnych miejscach na świecie. Jednak dopiero wykres opublikowany przez The Economist naprawdę pozwala zrozumieć, ile jest warta praca w naszym kraju i u sąsiadów, ponieważ podaje, ile minut wykonywania obowiązków zawodowych pozwala zarobić na pół litra piwa. Obliczenie zależy więc od średniej pensji oraz od ceny piwa w danym państwie.

W Polsce przeciętny pracownik potrzebuje około 12 minut, by móc pozwolić sobie na kufel orzeźwiającego napoju. Bardzo podobnie sytuacja przestawia się na przykład w Rosji, gdzie piwo kosztuje w przeliczeniu na dolary podobnie oraz w Australii, gdzie piwo jest znacznie droższe.

Najbardziej nieszczęśliwi są piwosze w Indiach – muszą poświęcić prawie godzinę pracy, by móc kupić 500 ml piwa, więc nic dziwnego, że wybierają herbatę z mlekiem za kilkanaście rupii.

Zestawienie pokazuje, że najłatwiej mają Amerykanie. Pracujący w USA amator piwa potrzebuje zaledwie kilku minut pracy, by zarobić na pełny kufel. Świetnie wygląda też sytuacja amatorów piwa w Czechach, Niemczech, Holandii, Rumunii oraz w Chinach. W tych krajach nie trzeba pracować nawet 10 minut, by zarobić na piwo.

Podsumowanie nie pojawiło się bez powodu – to ciekawostka opublikowana przy okazji inauguracji niemieckiego święta piwa, czyli Oktoberfestu.

Wyliczenie oparto na danych z 2011 roku, a cena piwa dotyczy napoju sprzedawanego w sklepach, nie barach. [Economist, zdjęcie kufla:Shutterstock/Boule]

podobne treści