news

Jailbreak iPhone’a legalny, ale Apple może unieważnić gwarancję

Podległe amerykańskiemu rządowi Copyright Office ogłosiło wczoraj, że jailbreak iPhone’a jest legalny. Oznacza to, że Amerykanie mogą korzystać z aplikacji dostępnych poza App Store i jest to zgodne z prawem. Orzeczenie odnosi się zresztą do wszystkich marek telefonów, ale w przypadku Apple budzi szczególne emocje.

Legalizacja odnosi się do praktyki, która funkcjonuje w szarej strefie od lat, ale zawsze była potępiana przez Apple. Firma stała na stanowisku, że usuwanie firmowego oprogramowania jest sprzeczne z zasadami prawnymi i dobrymi obyczajami handlowymi.

„Uwolniony” telefon można wykorzystać w każdej sieci komórkowej, nie tylko tej, którą w danym kraju preferuje Apple (w USA jest to AT&T, na której zasięg i cennik często pojawiają się skargi). Ponadto, można na niego ściągnąć aplikacje np. z Cydii, czyli przeznaczone na iPhone’a programy, które nie zostały poddaje procesowi akceptacji wymaganemu w App Store.

Orzeczenie zmienia jednak niewiele. Co prawda Apple ani żadna inna firma nie ma teraz możliwości zaskarżenia użytkownika, który usunął ze sprzętu firmowy system operacyjny, ale to nie znaczy, że jest zobowiązana takie posunięcie ułatwić. Możemy być pewni, że będzie starała się to jeszcze bardziej utrudnić.

Zanim pojawiło się to orzeczenie, nikogo specjalnie nie ścigano za jailbreak, więc niewiele się tu zmieni. Ponadto, złamanie systemu wiązało się z utratą gwarancji, co też się nie zmieni. Apple wydał już wczoraj oświadczenie w tej sprawie:

Celem Apple zawsze było zapewnienie, że klienci mogą sprawnie i z pożytkiem korzystać z iPhone’a, tymczasem jailbreak może wpłynąć negatywnie na funkcjonalność systemu. Jak już wspominaliśmy, większość klientów nie modyfikuje systemu operacyjnego telefonów Apple, ponieważ stanowi to pogwałcenie zapisów gwarancyjnych i może sprawić, że telefon będzie działał w niestabilny sposób.

Wszystko wskazuje na to, że ci, którzy do tej pory instalowali na iPhone’ach inne oprogramowanie, nadal będą to robić, a większość – jak dotychczas – nie wie, jak i po co miałaby to robić.
[Jesus Diaz, Rosa Golijan/giz, Cult of Mac, Yahoo News]

podobne treści