filmnews

J.J. Abrams dołącza do Google Lunar X Prize

Znany reżyser oczywiście nie postanowił się nagle przekwalifikować i zbudować własny lądownik, zamierza jednak przysłużyć się ambitnemu projektowi w inny sposób – wyprodukuje serię filmów dokumentalnych o zmaganiach prywatnych zespołów dążących do posadzenia własnego łazika na powierzchni Srebrnego Globu.

Seria krótkich filmów dokumentalnych, które trafią do Sieci, ma część zespołów, które biorą udział w sponsorowanej przez Google rywalizacji. Producentem serii został J.J. Abrams, a reżyserować będzie Orlando von Einsiedel.

Ekipy filmowe raczej nie będą narzekały na brak materiału ponieważ Google Lunar X Prize wchodzi w ostatnią fazę, w której zespoły biorące nadal w konkursie mają czas do końca 2017 roku by wylądować na Księżycu swoimi bezzałogowymi lądownikami. Pierwszy zespół, który tego dokona, otrzyma 20 milionów dolarów, drugi może liczyć na nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów. Pozostałe 5 milionów dolarów z ogólnej puli wynoszącej 30 milionów, otrzymają te zespoły, które na powierzchni Srebrnego Globu wykonają pewne konkretne zadania.

Na razie tylko dwa zespoły zabezpieczyły sobie środki do tego, by wysłać swoje lądowniki na Księżyc. Pierwszym z nich był izraelski SpaceIL, który w październiku ubiegłego roku pochwalił się podpisaniem umowy ze SpaceX, którego rakieta Falcon 9 ma wynieść wynieść izraelski lądownik jesienią przyszłego roku. Drugim zespołem, który ma już zabezpieczony start, jest amerykański Moon Express, którego wystartuje na pokładzie eksperymentalnej rakiety Elektron opracowywanej nadal przez firmę Rocket Lab.

Dokumentalny cykl o nazwie Moon Shot przedstawi zarówno wysiłki tych zespołów, jak i siedmiu innych biorących udział w Google Lunar X Prize. Premiera pierwszego odcinka ma odbyć się 15 marca w Google Play, dwa dni później pojawi się on na YouTube.

podobne treści