news

J. Assange zbiera na własny pomnik. Trwalszy niż ze spiżu

Nadmiar wolnego czasu i monotonia życia w ambasadzie Ekwadoru zdają się wspaniale pompować ego znanego, australijskiego aktywisty. Jak informuje The Independent, Julian Assange rozpoczął zbiórkę pieniędzy na budowę i światowe tournée pomnika upamiętniającego także jego własną osobę.

Nowy projekt dziennikarza ma zachęcać ludzi do swobodnego wyrażania swej opinii na temat rzeczywistości poprzez wskazanie im wzoru w postaci osób, które zbuntowały się przeciw niewłaściwemu postępowaniu władzy. Oprócz Assange’a, swego wizerunku posągom użyczą także transseksualistka Chelsea Manning oraz Edward Snowden, stanowiący rozpoznawalny symbol walki z inwigilacją obywateli Stanów Zjednoczonych. Pomnik będzie zawierać jedno puste miejsce dedykowane osobom z publiki, które będą mogły dołączyć do powyższego grona w trakcie specjalnie organizowanych pokazów. Autorem dzieła  włoski artysta Davide Dormino, który nie zarobi ani pensa ze 100 tysięcy funtów z kwesty na Kickstarterze.

Sam dziennikarz, kojarzony przede wszystkim z działalnością wokół serwisu WikiLeaks, przedstawia swój projekt jako hołd dla odwagi i prawa do swobodnego wyrażania poglądów w przestrzeni publicznej. Motywem przewodnim projektu jest pytanie „czy masz coś do powiedzenia?”, prowokujące ludzi do zabrania głosu w sprawach, które uważają za istotne. W przeciwieństwie do większości dzieł tego typu, przywiązanych do pojedynczej lokalizacji, twór Włocha nie będzie mieć charakteru stacjonarnego i ma podróżować po świecie wraz z wysłannikami głoszącymi słowo Assange’a.

Według zapewnień aktywisty, zebranie pieniądze nie zostaną wykorzystane do opłacenia żadnej z osób biorąc udział w jego nowym przedsięwzięciu. Całość ma zostać na pokrycie kosztów powstania i tournée pomnika po Europie oraz świecie. Australijczyk wierzy, że zbierze wystarczającą kwotę do 1 stycznia 2015 roku. Póki co udało mu się uzyskać niespełna 20 tysięcy funtów. Choć dzięki promocji w mediach suma ta pewnie jeszcze wzrośnie, niewykluczone, że Assange będzie zmuszony do przedłużenia trwającej zbiórki.

Źródło: The Independent via Gizmodo.com

podobne treści