news

Izraelska firma odblokuje każdego iPhone’a

Od jakiegoś czasu producenci topowych smartphone’ów prześcigają się we wprowadzaniu różnego rodzaju zabezpieczeń mających uchronić dane użytkowników. Nie inaczej jest w przypadku Apple. Okazuje się jednak, że jeśli FBI czy inne amerykańskie służby będą chciały pokonać te zabezpieczenia, nie muszą nawet prosić o pomoc Cupertino.

Jak donosi Forbes, współpracująca z rządem USA izraelska firma Cellebrite jest podobno w posiadaniu narzędzi, dzięki którym można uzyskać dostęp do każdego modelu iPhone’a na rynku. Według dwutygodnika, żadne z istniejących zabezpieczeń, czy to kod blokady, Face ID czy Touch ID nie zapewnia bezpieczeństwa danych.

Opracowane przez Cellebrite narzędzia mają radzić sobie również z innymi urządzeniami, które działają pod kontrolą systemu iOS w wersji od 5 do 11. Oznacza to, że praktycznie wszystkie urządzenia z nadgryzionym jabłuszkiem na obudowie byłyby podatne.

Według gazety, Cellebrite jest w stanie wydobyć kod PIN, hasła oraz wzory blokady i w ten sposób uzyskać dostęp do wszystkich danych zgromadzonych na urządzeniu. Choć nie wiadomo dokładnie na jakiej zasadzie miałyby działać narzędzia firmy, ani jaką podatność wykorzystuje, amerykańscy dziennikarze twierdzą, że w listopadzie ubiegłego roku zostały one z sukcesem wykorzystane do odblokowania iPhone’a X należącego do podejrzanego o handel bronią.

Apple nie odpowiedziało na prośby o komentarz skierowane do firmy przez dziennikarzy Forbesa. Zrobiło to za to Cellebrite, które potwierdziło, że dysponuje technologią pozwalającą na odblokowanie, bez jailbreaka ani roota, każdego urządzenia działającego pod kontrolą iOSa do wersji 11.2.6 włącznie i na zlecenie agencji rządowych świadczy usługi odzyskiwania danych z takich urządzeń.

Zdjęcie: Flickr/marcopaco

podobne treści