wynalazki

iStruct czyli niemiecki robot w kształcie małpy

Amerykanie mają swojego mechanicznego geparda, Niemcy eksperymentują z mechaniczną małpą. Nie jest ona może tak szybka jak robot amerykański, ale może pewnego dnia będzie wspinała się na drzewa.

Przyroda od dawna jest inspiracją dla wielu wynalazców. Nie inaczej jest w przypadku zespołu inżynierów i naukowców z DFKI (Deutsche Forschungszentrum für Künstliche Intelligenz), czyli niemieckiego centrum badań nad sztuczną inteligencją, którzy postanowili przyjrzeć się bliżej temu, w jaki sposób poruszają się duże małpy, takie jak na przykład goryle. Rezultatem ich badań jest robot iStruct, który jest co prawda jeszcze wczesnym prototypem, ale już teraz porusza się zaskakująco płynnie i precyzyjnie. Nie trudno wyobrazić sobie, że w miarę postępu badań, ruchy mechanicznej małpy staną się szybsze.

Zwłaszcza, że pierwowzór, który starają się naśladować Niemcy, daje sobie bardzo dobrze radę w naturze. W projekcie tym DFKI stara się opracować „inteligentne struktury” –  mechaniczne odpowiedniki biologicznych części ciała, które mogłyby poruszać się w naturalny sposób dzięki danym z szeregu czujników. Częścią projektu są także prace nad mechanicznym kręgosłupem. Jak widać niemieckie badania nie są aż tak zaawansowane jak te prowadzone przez agencję DARPA, ale i tak robią wrażenie.

Miejmy tylko nadzieje, że pewnego dnia zwinne roboty naśladujące zwierzęta nie postanowią się nas pozbyć, tak jak AMEE z Czerwonej Planety postanowiła pozbyć się Vala Kilmera.

podobne treści