naukanewswynalazki

ISS: Kosmiczne warzywa podano do stołu

Nieczęsto się zdarza, by zwykły posiłek był czymś przełomowym. Zwłaszcza, jeśli ma to być przełom technologiczny. A właśnie dziś coś takiego miało miejsce – na pokładzie ISS po raz pierwszy podano warzywa wyhodowane w kosmosie.

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jadalne rośliny nie są niczym niezwykłym. Już od prawie 13 lat na stacji znajduje się szklarnia, w której prowadzone są eksperymenty nad rozwojem roślin w warunkach mikrograwitacji, a w ubiegłym roku wyposażenie stacji wzbogaciło się o specjalny ogródek warzywny. Ale jeszcze do niedawna wszystkie warzywa, które wyrosły na ISS, musiały wracać na Ziemię w celu przeprowadzenia dalszych badań. Teraz jednak kierownictwo NASA, które prowadzi ten eksperyment, doszło do wniosku, że rośliny wyhodowane przy pomocy pojemnika o nazwie VEGGIE, są na tyle bezpieczne, że można je włączyć do diety astronautów.

Co prawda nie będą one jeszcze przez długi czas stanowić znaczącego składnika diety astronautów, ale czerwona sałata rzymska, która w ciągu ostatnich 33 dni rosła wewnątrz eksperymentalnego pojemnika VEGGIE, jest pierwszym pożywieniem wyhodowanym przez człowieka w kosmosie. A opanowanie tej umiejętności jest kluczowe do tego, by można było w przyszłości zmniejszyć zależność misji od dostaw z Ziemi i, docelowo, rozszerzyć obecność ludzi również na inne światy.

Opracowany przez Orbital Technologies Corp. Vegetable Production System, w skrócie VEGGIE, składa się ze składanego pojemnika, w którym umieszczane są przygotowane wcześniej saszetki z nasionami. Wzrost roślin stymulowany jest na zmianę czerwonym i błękitnym światłem diod LED. W przypadku sałaty rzymskiej zbiór nastąpić może już po 33 dniach, a astronautom pozostaje już tylko przetrzeć jej liście środkiem sterylizującym i podać. No i zapakować część zbiorów, by naukowcy na Ziemi mogli kontynuować swoje badania, tym razem w ramach programu monitorowania wpływu hodowanej w kosmosie żywności na zdrowie astronautów prowadzonego w ramach przygotowań do załogowej wyprawy na Marsa.

Zdjęcie: NASA

podobne treści