internet

isoHunt zostanie zamknięte w ciągu tygodnia

IsoHunt, popularna wyszukiwarka plików BitTorrent, ma zostać zamknięta w ciągu tygodnia. Jest to jeden z elementów porozumienia pomiędzy właścicielem strony a amerykańską organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi MPAA.

IsoHunt założone zostało dziesięć lat temu przez Kanadyjczyka Gary’ego Funga. Tego typu serwis wcześniej czy później musiał przyciągnąć uwagę MPAA. I rzeczywiście – proces w sprawie isoHunt rozpoczął się w 2006 roku i zakończył się wczoraj ugodą pomiędzy stronami.

IsoHunt argumentowało, że jako wyszukiwarka nigdy nie kopiowało ani nie udostępniało żadnych materiałów chronionych prawem autorskim. Jednak na wcześniejszych posiedzeniach sąd ustalił, że Fung „przyczynił się” do łamania praw autorskich ponieważ był świadom, że jego strona wykorzystywana jest przez internetowych piratów i nie zrobił nic, by temu zapobiec. W takiej sytuacji kolejne posiedzenie, które wyznaczono na 5 listopada, miałoby na celu jedynie ustalenie wysokości odszkodowania. MPAA domagało się 600 milionów dolarów, dlatego właściciel isoHunt wolał pójść na ugodę.

Poza zamknięciem isoHunt w ciągu 7 dni, Fung musi zlikwidować też domeny Podtropolis, TorrentBox i Edtk-it.com, które przekierowywały do powyższego serwisu. Ale na samym zwinięciu interesu nie mogło się skończyć. Dodatkowo Fung musi zapłacić 110 milionów dolarów odszkodowania na rzecz MPAA.

podobne treści