Wiadomości promowanewtf

Iran pokazał światu dwie różne małpy?

Nie dalej jak sześć dni temu Iran pochwalił się, że tamtejszym naukowcom udało się wystrzelić w kosmos małpę, która, o dziwo, przeżyła tę przygodę. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale pewne a twierdzenia Teheranu mogą być zwykłym oszustwem.

Wątpliwości wzbudziły zdjęcia samej małpy, które zostały przekazane przez irańskie media. Dociekliwi obserwatorzy dopatrzyli się, że zdjęcia rezusa sprzed lotu różnią się od tych jakie wykonano małpie po powrocie na ziemię. W skrócie – przed odlotem małpa miała pieprzyk nad prawym okiem, po powrocie nie da się już zauważyć znamienia.

Mohammad Ebrahimi, jeden z wyższych irańskich urzędników odpowiedzialnych za rozwój tamtejszego programu kosmicznego, przyznał w rozmowie z Associated Press, że faktycznie zdjęcia przedstawiają dwie różne małpy. Potwierdził jednocześnie, że irański rezus trafił na orbitę i wrócił żywy. Jak to możliwe, skoro jednocześnie pokazuje się zdjęcia dwóch różnych zwierząt?

Według Ebrahimiego całą winę za zamieszanie ponoszą media, które uznały, że małpa z pieprzykiem została wysłana w kosmos. W rzeczywistości była ona jedynie jedną z pięciu małp typowanych do misji, do której ostatecznie wybrany został ciemniejszy rezus imieniem Pishgam, który znamienia nad okiem nie posiada.

Biorąc pod uwagę, że twierdzenia Teheraniu dość trudno zweryfikować (dla przykładu wczoraj Iran pokazał „jeden z najbardziej zaawansowanych na świecie”, niewykrywalny dla radarów myśliwiec Qaher-313, który wygląda raczej jak duży model samolotu), wątpliwości co do tożsamości irańskiej kosmicznej małpy mogłaby rozwiać tylko publiczna prezentacja obu żywych zwierząt wraz z pełnym nagraniem z irańskiej kapsuły kosmicznej. No ale tego raczej się nie doczekamy.

podobne treści