internet

Iran kontrakatkuje?

Wall Street Journal i New York Times zgodnie donoszą, że za ostatnimi cyberatakami na amerykańskie instalacje przemysłowe stoi Iran.

Najwyraźniej Iran postanowił odpowiedzieć Stanom pięknym za nadobne za zniszczenie swoich wirówek do wzbogacania uranu przy pomocy Stuxnetu i zainwestował we własne możliwości przeprowadzania cyberataków – oba dzienniki sugerują, że za atakami stoi bezpośrednio irański rząd. Iran oczywiście temu zaprzecza, ale jego przedstawiciele przypomnieli tamto wydarzenie twierdząc, że „Iran nigdy nie odpowiedział na te nielegalne cyberataki.”

Według doniesień obu dzienników ostatnie ataki różnią się od wcześniejszych cyberataków pochodzących z terytorium Iranu. Przedstawiciele amerykańskiej administracji wydają się być też bardziej zaniepokojeni atakami wymierzonymi w systemy kontroli firm naftowych i energetycznych, niż cyberatakami przeprowadzanymi przez Chińczyków.

Choć jak na razie żaden z irańskich cyberataków nie spowodował zniszczeń. Według przedstawicieli amerykańskich władz, są one dopiero rozpoznaniem przed prawdziwą próbą przejęcia kontroli nad systemami przemysłowymi. Albo przygrywką do urabiania opinii publicznej przed atakiem na Iran. W końcu zgodnie z „wytycznymi z Tallinu” NATO powinno odpowiedzieć siłą, jeśli cyberatak spowoduje fizyczne szkody.

Zdjęcie: shutterstock

podobne treści