aplikacje

iPhone zbada twój mocz

Do czego jeszcze można wykorzystać potężne narzędzie jakim jest smartphone? Myshkin Ingawale, wynalazca przenośnej maszyny do badania krwi bez jej pobierania, proponuje wykorzystać aparat iPhone’a do przeprowadzania badania moczu.

Opracowana przez zespół Myshkina Ingawale aplikacja uCheck, kiedy przejdzie już przez cały proces dopuszczenia do sprzedaży w Apple App Store, będzie mogła zidentyfikować 25 różnych problemów zdrowotnych, między innymi wykrywać w moczu obecność białek, glukozy czy azotynów.

Celem jaki przyświecał Hindusowi, było ułatwienie pracy pracownikom medycznym w krajach rozwijających się. Co prawda iPhone nie jest tani, ale i tak jest o niebo tańszy niż specjalistyczny sprzęt diagnostyczny, który wymaga dodatkowo obsługi przez wyszkolonego technika. Natomiast aplikację uCheck będzie mógł obsłużyć każdy posiadacz iPhone’a, który zapłaci 20 dolarów za jej ściągnięcie.

Posługiwanie się aplikacją jest bardzo łatwe – wystarczy pobrać próbkę moczu, zanurzyć w niej specjalnie do tego celu przygotowany pasek testowy (5 sztuk w cenie aplikacji) a następnie położyć go na wzorcu kolorów i sfotografować. Oświetlenie nie ma znaczenia, aplikacja przeprowadzi analizę w każdych warunkach i wyświetli wyniki badania.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, uCheck będzie dostępne w App Store jeszcze w marcu. Wersja dla smartphone’ów z systemem Android ma pojawić się później. Tymczasem czas się zbadać – ok Siri, jaki mam dziś poziom cukru w moczu?

podobne treści