newssmartfonyWiadomość główna

iPhone X, czyli jubileuszowa odsłona smartphone’a Apple

No i stało się. Po tygodniach spekulacji, Apple pokazało jubileuszową odsłonę swojego flagowego urządzenia. Czy dekadę po tym, jak Steve Jobs zaprezentował pierwszego iPhone’a, stworzona przez niego firma nadal wyznacza trendy, za którymi podążają inni producenci? Oceńcie sami.

Jubileuszowy iPhone nazywa się iPhone X. Oznaczenie jest tutaj liczbą rzymską i jest jasnym nawiązaniem do dziesięciu lat, które upłynęły od premiery pierwszego iPhone’a. W przypadku tego urządzenia, Apple postawiło na nowe wzornictwo, które wpisuje się trend ograniczania szerokości ramek smartphone’ów. Ramka iPhone’a X jest rzeczywiście nieduża, ale decyzja o jej ograniczeniu wiąże się z usunięciem fizycznego przycisku, a to z kolei diametralnie wpływa na sposób, w jaki korzysta się z najnowszego iPhone’a.

Zamiast fizycznego przycisku pod ekranem, użytkownik otrzymuje ikony przy dolnej krawędzi ekranu, które zmieniać się mają w zależności od kontekstu – na ekranie głównym w tym miejscu znajdować się będą ikony programów, w aplikacjach będą to już przyciski wywołujące konkretne funkcje. Rozbudowano także obsługę gestów, przykładowo przeciągając palec w górę, wywołamy ekran przełączania aplikacji.

Brak fizycznego przycisku pod ekranem, oznacza także brak czytnika linii papilarnych. Ale to nie oznacza, że Apple zrezygnowało z zabezpieczeń biometrycznych, choć tym razem odpowiedzialna za nie ma być przednia kamera 3D, której nie będzie można po prostu oszukać zdjęciem. Rozpoznawanie twarzy zostanie także wykorzystane w emoji, które będą mogły odtwarzacz mimikę użytkownika.

Sam wyświetlacz iPhone’a X ma przekątną 5,8 cala i wyposażony jest w znany z ostatniego iPada Pro mechanizm TrueTone, który zbiera automatycznie informacji na temat oświetlania i dostosowuje profil wyświetlanych na ekranie kolorów w taki sposób, by prezentowały się efektownie niezależnie od warunków.

Jubileuszowy iPhone wyposażony został w dwa główne aparaty, które umieszczono jeden nad drugim na tylnej części obudowy urządzenia. Wyposażone są w matryce 12 megapikseli, a jeden z nich w teleobiektyw.

Urządzenie będzie sprzedawane w dwóch wariantach. Tańsza opcja, wyposażona w 64 GB pamięci wewnętrznej, będzie kosztowała w Polsce 4979 złotych, podczas gdy wersja z 256 GB pamięci wewnętrznej kosztować będzie 5729 złotych.

podobne treści