smartfonyWiadomości promowane

iPhone 5S

Poza tańszym iPhonem, Apple zaprezentowało wczoraj również nową odsłonę swojego flagowego urządzenia, czyli iPhone’a 5S. Niestety po raz kolejny okazało się, że wcześniejsze wycieki na temat tego urządzenia były niezwykle dokładne. Wczoraj nie dowiedzieliśmy się praktycznie niczego nowego, a samo urządzenie nie różni się za bardzo od swojego poprzednika.

No prawie, ponieważ jeśli ktoś w Twoim otoczeniu postanowi zabłysnąć złotym iPhonem wiedz, że jest to właśnie iPhone 5S w nowym kolorze nazywanym przez Apple „szampanem”. Na szczęście nadal będzie można kupić urządzenia w kolorze czarnym lub białym. Poza tą drobną różnicą nowy iPhone 5S wygląda prawie identycznie jak swój poprzednik.

W stosunku do poprzedniego modelu zmieniło się naprawdę niewiele, a o wszystkich nowych funkcjach dowiedzieliśmy się z wcześniejszych przecieków. Jak można się było spodziewać urządzenie od początku działać będzie pod kontrolą zaprezentowanego w czerwcu iOS7. Nowy smartphone Apple faktycznie został wyposażony w czytnik linii papilarnych, który zastępuje stosowaną wcześniej blokadę ekranu. Dzięki temu, tylko właściciel urządzenia (oraz NSA) ma dostęp do danych na nim zapisanych. Czytnik linii papilarnych może zostać skonfigurowany w taki sposób, by rozpoznawał wielu różnych użytkowników, a w przyszłości może być na przykład wykorzystany jako sposób na weryfikację płatności. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, Apple obiecuje, że biometryczne dane użytkowników zapisywane będą lokalnie i nigdy nie zostaną przez firmę przeniesione do iCloud lub na jakikolwiek inny serwer firmy. Wprowadzenie tego dodatku jest właściwie największą nowością w iPhone 5S.

Drugą zmianą jest poprawiony aparat urządzenia. Co prawda nadal ma on 8 megapikseli, ale może on teraz nagrywać wideo z prędkością 120 klatek na sekundę, co pozwala tworzyć filmy w zwolnionym tempie. W trybie burst nowy aparat iPhone’a może zrobić nawet 10 zdjęć na sekundę. Za doświetlenie ujęcia odpowiedzialne są tym razem dwie diody LED.

W iPhone 5S zastosowano także nowy procesor A7, który zaprojektowano w architekturze 64 bitowej. Apple twierdzi, że jest on „kilkukrotnie szybszy” niż chip zastosowany w iPhone’ie 5. I to by właściwie było tyle jeśli chodzi o zmiany wprowadzone przez Apple w swoim flagowym smartphone’ie.

Urządzenie będzie dostępne w Stanach od 20 września. Najtańszy model, czyli wersja 16GB, ma kosztować 199 dolarów przy jednoczesnym podpisaniu dwuletniej umowy z operatorem.

podobne treści