newssmartfonyWiadomość główna

iPhone 5

No i stało się, Apple pokazało nowego iPhone’a – jest lepszy, lżejszy, szybszy i z LTE.

Jak można się było spodziewać iPhone 5 wygląda dokładnie tak, jak na zdjęciach z wcześniejszych przecieków – aluminiowa obudowa unibody o grubości 7,6 milimetra. Na dole urządzenia znajduje się nowe złącze Apple oraz wyjście minijack. iPhone 5 jest też lżejszy od poprzednika ponieważ waży tylko 112 gram. Obudowa dostępna będzie w dwóch wersjach kolorystycznych – białej i czarnej. Apple twierdzi, że dzięki nowym metodom produkcji udało się im osiągnąć niespotykany poziom wykończenia a „różnice pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami można mierzyć w mikronach.”

Łączność

Tak jak przypuszczano, iPhone 5, poza standardowym 3G, wspiera technologię LTE. Apple twierdzi, że chip LTE zastosowany w nowym iPhone’ie pozwoli korzystać z tego standardu na całym świecie.  Smartphone wyposażono także w WiFi w standardzie 802.11n.

Ekran

W panoramiczny, wielodotykowy ekran formatu 16:9 wbudowano sensory, dzięki czemu dało się zmniejszyć trochę grubość iPhone’a 5. Apple twierdzi, że żaden z obecnie dostępnych smartphone’ów na rynku nie może się poszczycić taką cechą. W jaki sposób to działa? Zamiast dwóch osobnych warstw – warstwy pikseli i warstwy czujników, Apple twierdzi, że udało im się połączyć je w jedną. „Piksele odgrywają podwójną rolę — działają jak wrażliwe na dotyk elektrody, wyświetlając jednocześnie obraz”, mówili przedstawiciele Apple.

Bebechy

Wraz z nowym iPhonem zadebiutowało nowe CPU Apple – A6. Cupertino twierdzi, że procesor ten jest dwa razy szybszy od zastosowanego w iPhone 4S. Zainstalowana w urządzeniu bateria ma zapewnić energię potrzebną do: 8 godzin rozmów 3G, 8 godzin surfowania po sieci z wykorzystaniem LTE, 10 godzin korzystania z WiFi, 30 godzin oglądania nagrań wideo lub 225 godzin gotowości. Imponujące, choć należy pamiętać, że to tylko zapewnienia producenta.

Aparat

Upgrade’u doczekał się także aparat. Teraz wyposażony jest w matrycę 8 MP, boczne doświetlenie i filtr podczerwieni. Druga kamera, skierowana na użytkownika ma rozdzielczość 720p i obsługuje rozpoznawanie twarzy.

Nowy chip przetwarzania obrazu automatycznie redukuje szumy analizując, która część zdjęcia powinna zostać zmieniona, a która nie. W rezultacie Apple twierdzi, że znacząco poprawiła się jakość zdjęć robionych przy słabym oświetleniu. Producent twierdzi również, że główna kamera jest o 40 procent szybsza niż stosowana w iPhone 4S.

Dźwięk

Apple pracowało również nad jakością dźwięku – zajęto się mikrofonami, głośnikami oraz, tak jest, wprowadzono nowe słuchawki, które teraz nazywają się EarPods. Jak można się było tego spodziewać, słuchawki wyglądają dokładnie tak, jak na zdjęciach pochodzących z Wietnamu.

iPhone 5 ma trzy mikrofony – z przodu, z tyłu i na dole urządzenia. Ma to znacząco poprawić jakość rozmów i nagrań. Apple zaimplementowało redukcję szumów, za co należy się im pochwała. Poprawiono również głośniki, które teraz posiadają pięć magnesów.

Nowe złącze: Lightning

Tak jak można się było spodziewać, iPhone 5 wyposażono w nowe, ośmiopinowe złącze o nazwie Lightning. Złącze to ma jedną, fantastyczną cechę – nie ma znaczenia, czy kabel włoży się „górą” czy „dołem” – i tak będzie działało.

Cena i dostępność

Cena iPhone 5 zależy oczywiście od jego wersji – wersja 16GB 199 dolarów, wersja 32GB 299 dolarów a wersja 64GB 399 dolarów. Podane ceny dotyczą rynku amerykańskiego i wiążą się z podpisaniem dwuletniej umowy z operatorem.

W USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Australii, Japonii, Hongkongu i Singapurze będzie można zamówić go już w ten piątek. Klienci, którzy się na to zdecydują dostaną go 21 września. W pozostałych krajach iPhone 5 będzie dostępny od 28 września.

podobne treści