news

iPady już niebawem wskażą drogę pilotom dużych linii lotniczych

Niektórzy piloci linii czarterowych już od pewnego czasu korzystają z map wyświetlanych na ekranie iPada. Czy możliwe jest, aby niebawem również giganci przestworzy zaczęli wykorzystywać iOS w swojej pracy? Wygląda na to, że tak.

Jedynym powodem, dla którego duże linie lotnicze w Stanach wstrzymują się z wprowadzeniem iPadów (teraz już zapewne oznaczonych numerem 2) do kokpitów swoich Boeingów jest zatwierdzenie tabletów Apple’a przez Federalny Zarząd Lotnictwa Cywilnego (FAA).

Zanim fani nadgryzionego jabłka zaczną się cieszyć z kolejnej zarezerwowanej dla iOS-a aplikacji dodam, że jej producent, firma Jeppesen, stworzy w tym roku również jej odpowiednik na Androida.

Czy wsiedlibyście na pokład samolotu, który do wyznaczania trasy wykorzystywałby jedynie iPada? Mam nadzieję, że piloci będą zabierać ze na pokład samolotu stare papierowe mapy, tak na wszelki wypadek. [Bloomberg]

podobne treści

 • krajowyzamsz

  Szczerze to bałbym się gdyby wyciągali właśnie te papierowe, na szczęście rzadko to robią.

 • solemnis

  #1 Te mapy nie są do tego, żeby wyznaczać trasę (tak jest w awionetkach: „za dużym kominem skręć w prawo”) tylko np. do informacji nt. lotnisk i okolic lotniska (np. długość pasa czy modna obecnie ‚wysokość odejścia na drugi krąg’ ;). Papierowe mapy są złe z wielu powodów, po pierwsze są niewygodne, po drugie zmieniają się nawet co 3 miesiące. A takie pojedyncze lotnisko (np. w LA) może mieć samo jedno nawet 90 stron kart.

  #2 O ile mi wiadomo, to prędzej będą wozić zapasowego iPada zamiast papieru.

  Zabawne w tym jest tylko to, że teraz piloci będą najczęściej przepisywali cyferki z komputera (iPad) do komputera pokładowego (autopilot). A czynnik ludzki, wiadomo, wciąż na pierwszym miejscu do błędu :)

 • solemnis

  @krajowyzamsz: Oj robią to :) Zawsze przy każdym starcie i lądowaniu. A spróbowali by nie! huhu… Zresztą – nikt w życiu by nie spamiętał tylu informacji ile przechodzi przez ręce pilota przy podejściu do lądowania…