news

iPad pod lupą: Pisanie na ekranie

Nie ulega wątpliwości, że na iPadzie przyjemniej się ogląda i czyta, niż pisze samemu. Ale i tak jest lepiej, niż można się było spodziewać. Szczególnie, jeśli użyje się zewnętrznej klawiatury. Ale o tym za chwilę. Najpierw spróbujmy popisać na ekranie.

iPad Test Notes: The Strange Mash of Typing, Input and Keyboards

W poziomie…
Klawiatura iPada jest duża. W trybie horyzontalnym zajmuje połowę ekranu, a litery osiągają wielkość klawiszy normalnej klawiatury. To zdecydowanie poprawia dokładność, ale oznacza także, że trzeba bardziej (niż na przykład w telefonie) namachać się palcami, żeby coś napisać. 

Kolejna sprawa: jak trzymać iPada do pisania. Jeśli trzymasz iPada bezpośrednio przed sobą, pisanie jest mordęgą i niesamowicie męczy nadgarstki. Jeśli tablet leży płasko (np. na biurku), część tego co piszesz zasłaniają dłonie. Najwygodniej jest ustawić urządzenie pod niewielkim kątem (nic dziwnego, że tak go trzymają na reklamach!), na przykład z pomocą podstawek sprzedawanych przez Apple. Ale czy w takim razie producent nie powinien pomyśleć o wbudowaniu podstawki w samego iPada? Pozostawmy to bez komentarza.

Oczywiście, pojawiają się pewne błędy w tekście, ale pisać można naprawdę, naprawdę szybko. Wszystko zależy już li tylko od prędkości twoich palców. A niektóre błędy są automatycznie poprawiane przez odpowiednie algorytmy. Rzecz jasna, niektóre wyrazy będziesz musiał napisać od nowa.

Ach, jedna uwaga: niestety, do pisania na iPadzie konieczne są krótkie paznokcie. Inaczej, zamiast dotykania ekranu, tylko go podrapiesz, a zamiast wciskania klawiszy uzyskasz wielkie nic.

W pionie…
W ustawieniu pionowym klawiatura jest zbyt mała, by na niej pisać. Oczywiście, da się to robić, ale znacznie wolniej i z większą liczbą błędów. Można jednak użyć jednego z dwóch sposobów, które sprawdzały się na iPhonie – albo złapać iPada w obie dłonie i pisać kciukami, albo chwycić go w jedną dłoń i używać drugiej do pisania.

iPad Test Notes: The Strange Mash of Typing, Input and Keyboards

Ta druga opcja jest jednak trudniejsza ze względu na ciężar urządzenia. Trudno o pewny chwyt jedną dłonią, zwłaszcza, że ta szybko się męczy. Pisanie w pozycji wertykalnej ma jednak mocną zaletę: klawiatura zasłania znacznie mniej ekranu, niż w trybie horyzontalnym.

iPad Test Notes: The Strange Mash of Typing, Input and Keyboards

Zewnętrzna klawiatura
Oczywiście, żadne z tych rozwiązań nie jest idealne i Apple dobrze o tym wie. Zresztą iPad ma przede wszystkim służyć do czytania tekstu czy wyświetlania multimediów. Jeśli jednak ktoś potrzebuje pisać na iPadzie, to jest rozwiązanie. Można użyć urządzenia iPad Keybord Dock, który łączy iPad z klawiaturą… albo po prostu użyć klawiatury bezprzewodowej. 

Zewnętrzna klawiatura ma sporo dodatkowych zalet.Po pierwsze, gdy już połączysz swojego iPada z klawiaturą, można jej użyć do budzenia urządzenia z trybu czuwania. Z klawiatury można ustawiać głośność czy jasność ekranu, jak również sterować multimediami odtwarzanymi w aplikacji iPod (nawet, gdy ta działa w tle). Klawisz „Eject” umożliwia wysuwanie i chowanie klawiatury ekranowej. Szkoda, że klawisz „Escape” nie działa jak przycisk „Home”. Klawiszem „Tab” można przełączać się między polami do wpisywania, lecz niestety strzałki nie pozwalają na wybieranie opcji w wyskakujących menu. A konieczność korzystania na zmianę z klawiatury i ekranu dotykowego jest irytująca. Miejmy nadzieję, że to naprawią.

iPad Test Notes: The Strange Mash of Typing, Input and Keyboards

podobne treści

  • satjez

    gizmodo amerykańskie a już napewno polskie powinno zmienić nazwę na ipadmodo.

  • Anonim

    satjez, to tak jakby zarzucać gazecie newsowej, ze przed wyborami prezydenta USA… pisze o wyborach. No naprawde :)))

  • iphone3gs

    @satjez – gizmodo jak każdy serwis informacyjny działa na zasadzie udostępnianych materiałów – im więcej materiałów na rynku jest udostępnianych przez Apple i jego popleczników (inne serwisy), tym więcej szumu marketingowo-informacyjnego o iPadzie, bo on jest teraz głównym towarem Appla’a. Inną sprawą jest niezależność dziennikarzy od producentów i dystrybutorów sprzętu ale tego nie rozstrzygniemy – iPad wyznacza nowy kierunek rozwoju komputera stając się bardziej osobistym niż jakikolwiek inny dotychczas i nie o nowatrostwo funkcji tu chodzi i jeśli gizmodo dołoży choć cegiełkę do tego będzie również to jego zasługą. Pozdrawiam ;)