news

iPad pod lupą: budowa procesora

Widzieliśmy już wnętrze iPada i skonstatowaliśmy, że przypomina budową większego iPhone’a, tylko bateria zajmuje znacznie więcej miejsca niż w telefonie. Dopiero budowa jego system-on-a-chip A4 uzmysławia, że ten tablet różni się jednak nieco od telefonu.

iFixit we współpracy z Chipworks przyjrzeli się tajemniczemu system-on-a-chip A4, najprawdopodobniej owocowi przejęcia przez Apple firmy PA Semi. Oto, co kryje chip iPada: procesor jednordzeniowy ARM Cortex A8 i procesor karty graficznej przypominający PowerVR SGX 535.

iPhone także wyposażony jest w procesor ARM Cortex A8, tylko wolniejszy. Tymczasem procesor karty graficznej PowerVR SGX 535 znajdziemy w telefonach iPhone 3GS. Potwierdza to zdanie niektórych prześmiewców, że iPad to przerośnięty iPhone, tym bardziej, że też ma tylko 256 MB pamięci operacyjnej.

System-on-a-chip A4 powstał z myślą o cenie i oszczędności energii, nie sprawności urządzenia i jakości obrazu. To ciekawa informacja, wiele mówiąca o polityce Apple i jej podejściu do urządzeń. Mają robić wrażenie na przeciętnym użytkowniku, nie fachowcu, który obejrzy je od środka”. [iFixit, Chipworks]

podobne treści

  • Krzysztof Kowalski

    Czyli sprowadza się do tego, że ipad to iphone z większym ekranem…