news

iPad pod lupą: bateria

Przez iPada wszyscy zastanawiają się, jak wyglądać będzie przyszłość komputerów. Ale jego największym sukcesem jest to, że o jednym nie trzeba myśleć wcale: o baterii. Nawet męczona i dręczona wytrzymuje niemal 6 godzin.

Już wczesne doniesienia mówiły, że czas życia baterii iPada może być dłuższy, niż zakładał producent. Apple podaje, że energii starcza na 10 godzin odtwarzania filmów, podczas gdy w praktyce ten czas wynosi nawet 11 – 12 godzin. W teście przeprowadzonym przez amerykańskie Gizmodo włączono Wi-Fi, podkręcono głośność do maksimum, a następnie na zmianę odtwarzano filmy z internetu i odpalano gry o złożonej grafice. Przy takiej męczarni bateria wytrzymała 5 godzin i 54 minuty.

To fantastyczny rezultat, i to pod każdym względem. No, ale jeśli iPad ma zastąpić książki czy gazety, możliwość korzystania z niego przez cały dzień bez konieczności doładowywania staje się bardzo ważna. Dlatego dobra bateria to dla iPada „być albo nie być”.

Oto jak przebiegał test:

Bateria: 100% – czas użytkowania: 0 godzin

45 minut grania (w Red Alert)
45 minut odtwarzania fimów (z Vimeo)

Bateria: 85% – czas użytkowania: 1,5 godziny

45 minut odtwarzania fimów (z Netflix)
15 minut grania (w Aurora Feint)

Bateria: 61% – czas użytkowania: 2,5 godziny

1 godzina odtwarzania fimów (z Netflix)

Bateria: 44% – czas użytkowania: 3,5 godziny

1 godzina grania (w Plants vs. Zombies HD)

Bateria: 26% – czas użytkowania: 4,5 godziny

30 minut odtwarzania fimów (z Netflix)
30 minut grania (w Zen Bound)

Bateria: 9% – czas użytkowania: 5,5 godziny

24 minuty grania (w Plants vs. Zombies)

Bateria: 0% – czas użytkowania: 5 godzin 54 minuty

Oczywiście ten test nie podważa doniesień o 10 godzinach działania przy odtwarzaniu filmów. Podczas testu próbowano zużyć baterię tak szybko, jak to tylko możliwe. Udowadnia on, że można robić dosłownie wszystko, a i tak iPad wytrzyma co najmniej 6 godzin.

Nic więc dziwnego, że bateria zajmuje większość miejsca w obudowie iPada (i czyni go cięższym, niż można się spodziewać).

iPad Test Notes: Battery Life

Jak donosi iFixIt, bateria iPada jest w stanie pomieścić 24,8 watogodziny (6,5 amperogodziny) prądu i dostarcza napięcie 3,75 V. Dla porównania bateria MacBook Air może zmieścić 40 watogodzin, podczas gdy bateria iPada – zaledwie 4,5. Długi czas życia baterii uzyskano dzięki równoległemu połączeniu dwóch ogniw litowo-polimerowych.

Oczywiście, naładowanie takich baterii zajmuje nieco czasu, ale trwa nieco krócej, jeśli iPad jest ładowany przez zasilacz 10 W, niż przez USB. 

To, czy stworzona przez Apple „trzecia kategoria urządzeń” przyjmie się na świecie, okaże się w przyszłości. Bo iPad ma i mocne, i słabe strony. Jego baterie z pewnością należą do tych pierwszych. [Gizmodo]

podobne treści

  • Anonim

    no i to jest fantastyczna wiadomość!