tabletyWiadomość główna

iPad: Pierwsze testy A5X vs Tegra 3

Podczas prezentacji nowego iPada Apple złożyło dość śmiałe oświadczenie, że chip A5X jest czterokrotnie szybszy niż Tegra 3 Nvidii, który, na chwilę obecną, jest najczęściej stosowanym układem w urządzeniach mobilnych. Czas sprawdzić, ile prawdy jest w tym oświadczeniu.

Pierwsze zastrzeżenie: benchmark to tylko benchmark. Pojawiają się w nich czasem anomalie, które trudno wyjaśnić a testy benchmarkowe na kilku różnych systemach operacyjnych, są, delikatnie mówiąc, problematyczne. Wrażenia użytkownika są ważniejsze, prawda? Prawda.

Niestety są tylko trzy testy, które działają jednocześnie na Androidzie i na iOSie: SunSpider JavaScript benchmark, BrowserMark benchmark i GLBenchmark 2.1. SunSpider oraz BrowserMark są testami odpalanymi w przeglądarce, które pokazują, jak dobrze Twoje urządzenie (a dokładniej Twoja przeglądarka) radzą sobie z obsługą JavaScriptu, HTMLu i innych zadań przeglądarki. W przypadku obu urządzeń użyliśmy podstawowych przeglądarek (Safari i default Androida). GLBenchmark 2.1 testuje grafikę pod kątem wydajności w grach. (Uwaga: Planowaliśmy użyć Linpacku do pomiaru wydajności CPU, jednak aplikacje na oba systemy operacyjne różnią się tak bardzo, że wyniki trudno byłoby porównywać). W naszym teście przeciwko nowemu iPadowi stanął Asus Transformer Prime.

SunSpider: Remis

Wyniki w teście SunSpider były bardzo niejednoznaczne, choć wyniki obu tabletów znajdowały się w tym samym przedziale. W próbach „zajechania” grafiki wyniki obu tabletów oscylowały pomiędzy 1680 milisekund a 1800 milisekund. Uznajemy to za remis, z zastrzeżeniem, że trzeba do tego podejść ostrożnie, ze względu na różnice.

BrowserMark: Transformer Prime

Test BrowserMark dostarczył dużo spójniejsze rezultaty, mniej było odchyleń od średniej, co sprawia, że wydaje się być bardziej wiarygodny. W tym teście, sprawdzającym renderowanie Javy i HTMLu, wygrywa najwyższy wynik. Po kilku próbach Transformer Prime mógł pochwalić się średnią 107,632, iPad 99,908, co oznacza, że Asus z Androidem był o 7.2 % szybszy. Ale po raz kolejny trzeba zaznaczyć, że były to różne przeglądarki.

GLBenchmark 2.1: iPad

iPad zdecydowanie wygrał test wydajności grafiki. W standardowym teście zanotował 6740 klatek z 60fps; w teście Pro osiągnął 2974 klatek przy 60fps. Porównując z wynikami Transformer Prime (odpowiednio 5080 klatek przy 52fps oraz 2775 klatek przy 56fps) widać wyraźnie, kto jest zwycięzcą. Podczas testu grafika iPada wyświetlana była płynnie, natomiast Transformer Prime miał pewne problemy z anomaliami graficznymi.

W tym teście wygrał iPad. Solidną przewagą. Jednak była ona bardzo daleka od obiecywanej przez Apple czterokrotnie większej wydajności. Trudno powiedzieć skąd Apple wzięło akurat taką liczbę.

Subiektywne wyniki szybkości działania: Remis

Żeby porównać szybkość i wygodę działania ściągnęliśmy kilka aplikacji, które dostępne są na oba systemy, po czym włączyliśmy je jednocześnie. Facebook, Twitter, Fruit Ninja i inne włączały się i były gotowe do działania prawie w tym samym momencie. Jak duże było „prawie”? Na tyle małe, że różnica była nieistotna. To dobra wiadomość – oba tablety są bardzo szybkie. Czas przestać kłócić się ze znajomymi o milisekundy i zacząć cieszyć się fantastyczną zabawką.

Zwycięzca: ???

Przykro nam, że możemy kogoś rozczarować, ale nie udało się wyłonić jednoznacznego zwycięzcy. Wyniki zdają się wskazywać, że do obrabiania grafiki lepszy jest A5X iPada. Jednak jeśli chodzi o codzienne użytkowanie Transformer Prime z Tegrą 3 radzi sobie wyśmienicie. Bardzo chciałbym zobaczyć wiarygodne testy ich CPU na wielu platformach, ale zanim to nastąpi (jeśli nastąpi), będziemy musieli wysłuchiwać maniaków okładających się milisekundami. Pora zaopatrzyć się w zatyczki do uszu.

podobne treści