tabletyWiadomość główna

iPad: bug z ładowaniem to nie problem – to feature

Od dnia premiery wielu ludzi skarżyło się na problemy z poprawnym ładowaniem nowego iPada. Objawiało się to tym, że urządzenie nie było w pełni naładowane, choć wskaźnik pokazywał 100%. Apple odpowiedziało, twierdząc, że jest to celowe działanie.

All Things D donosi, że Apple wyjaśniło im na czym to polega: nowy iPad wyświetla, że jest w pełni naładowany zanim jeszcze to nastąpi. Od tego momentu urządzenie ładuje się do pełna, później zużywa trochę baterii by znowu naładować się do pełna. W rozmowie z portalem wiceprezes Apple Michael Tchao powiedział:

„Obwody zaprojektowane są w ten sposób, żeby urządzenie mogło być podłączone tak długo jak klienci sobie tego życzą. To świetna cecha, która zawsze była w iOS.”

Choć rzecz wyszła na jaw dopiero teraz, okazuje się, że było to coś z czym żyliśmy od lat. Tchao zapewnia także, że różnice procentowe w poziomie naładowania są minimalne i nie mają wpływu na żywotność baterii.

Choć brzmi to trochę jak straszna ściema, możliwe, że jest to prawda. W dzisiejszych czasach baterie są skomplikowanymi urządzeniami, korzystającymi z osobnych mikroprocesorów by kontrolować ładowanie. Dawniej ładowanie było jak uzupełnianie jonów „do pełna”. Dziś, żeby zrozumieć proces ładowania skomplikowanej baterii, prawdopodobnie trzeba być magistrem inżynierem elektroniki. Analityk Carl Howe z Yankee Group powiedział All Things D:

„Nie powinniśmy przenosić naszych wyobrażeń (tych dobrych i tych złych) uformowanych w czasach baterii starszych generacji na baterie produkowane w dzisiejszej technologii… Jeśli bateria twierdzi, że jest naładowana, konsument powinien założyć, że tak jest w rzeczywistości i nie zastanawiać się nad tym czy ładowarka jeszcze pobiera prąd.”

Czyli innymi słowy – można przestać się martwić o to czy nowy iPad ma problemy z ładowaniem czy nie. iPad prawdopodobnie wie lepiej.

Od tłumacza:
Też byłem dość sceptycznie nastawiony. Ale nowy iPad ma baterię litowo-polimerową, które są z zasady bardzo wrażliwe na przeładowanie, dlatego układy kontrolujące ładowanie są w nich dość złożone. Takie wytłumaczenie jakoś bardziej by do mnie trafiło.

[All Things D]

podobne treści