newstutoriale

iPad a odtwarzanie filmów wideo

Planujesz kupić iPad w celu, między innymi, oglądania na nim swoich ulubionych filmów i seriali? Przeczytaj poniższe porady, aby uniknąć niespodzianek w starciu z rozdzielczością „HD” (1024×768) nowego tabletu firmy Apple.

Czy powinienem przekodować swoje filmy?

Odpowiedź brzmi: tak, ale tylko pod warunkiem, że są zapisane w rozdzielczości większej niż 720p. Powyżej i tak iTunes nie pozwoli ci ich skopiować.

Jeśli zależy ci na zajęciu jak najmniej miejsca na iPadzie, to poleciłbym ci aplikację Handbrake, aby przeskalować film do największej (panoramicznej) rozdzielczości obsługiwanej przez wyświetlacz iPada: 1024 na 576 pikseli.

Pozwoli ci to zaoszczędzić sporo miejsca na dysku – około 36%, skoro o tyle zmniejszasz ilość linii w porównaniu ze standardem 720p.

Jeśli przekodujesz film zapisany w standardzie 2.35:1, to możesz spokojnie zmniejszyć jego rozdzielczość do 1024×436.

W „Handbrake” jest już gotowy preset nazwany „Apple”, który ma ustawioną odrobinę mniejszą rozdzielczość niż wcześniej przeze mnie wspomniane (720×400 dla filmu panoramicznego). Film przekodowany w ten sposób będzie mógł być odtwarzany zarówno na iPadzie, jak i na iPhonie.

Oczywiście zdajecie sobie sprawę, że jedynym przyswajalnym rozszerzeniem plików wideo dla iGadżetów jest format mp4 (H.264 MPEG4)?

Jest też inne wyjście. Wystarczy, że w iTunes zaznaczysz opcję, która wszystkie filmy przerzucane na iPad będzie zapisywać w rozdzielczości SD (nawet gdy będzie dostępna ich wersja w HD). Obawiam się jednak, że ta możliwość może być zarezerwowana jedynie dla filmów kupionych w iTunes (a nie, dla przykładu, w Rapidshare).

Równie dobrze możesz w ogóle nie kopiować filmów na iPad, tylko je tam strumieniować (z urządzenia sieciowego lub peceta) przy użyciu programu Air Video, kosztującego 3 dolary.

podobne treści