news

iPad 3G przetestowany

iPad 3G różni się od wersji wyposażonej w Wi-Fi dwoma funkcjami: obsługuje Internet z sieci komórkowej, nie tylko przez Wi-Fi oraz ma GPS. Amerykańska redakcja już przetestowała sprzęt, który pojawił się w sklepach wczoraj.

Szybkość 3G

iPad 3G wyposażony jest w procesor, który umożliwia znacznie szybsze ładowanie stron, niż pozwala na to przepustowość łącz operatora obsługującego iPady – firmy AT&T. Wydaje się, że dane płyną małym strumyczkiem.

Z drugiej strony, z Internetu można na iPadzie 3G korzystać wszędzie, nie tylko w miejscach wyposażonych w łączność Wi-Fi.

Do testowania prędkości wykorzystano aplikację na iPhone’a Speedtest.net. Ściągane strony i obrazy to zdjęcia z teleskopu Hubble z Wikipedii, strona Gizmodo i zdjęcie Abell 2667 galaxy z Wikimedia (7.48 MB). Po każdym wczytaniu strony, czyszczono schowek przeglądarki oraz historię przeglądania. Okazało się, że strony ładują się z podobną prędkością, co na iPhone 3GS.

iPad 3G Test Notes
iPad 3G Test Notes
iPad 3G Test Notes
iPad 3G Test Notes

AT&T jak zwykle okazały się lepsze od konkurencji, w tym przypadku Verizon MiFi.

iPad 3G Test Notes
iPad 3G Test Notes

iPad 3G Test Notes

GPS

Rezultaty testów łączności GPS zaskoczyły redakcję w inny sposób. Porównano funkcjonowanie iPada 3G do iPhone’a 3GS. Najpierw z jednego miejsca, potem w ruchu – w taksówce jadącej ulicą Nowego Jorku z prędkością 45 km/h.

iPad potrzebował więcej czasu na nawiązanie połączenia niż iPhone 3GS z systemem OS 4.0 Beta 1 – 20 sekund w porównaniu z 5. Jednak lepiej sprawdził się w ruchu. Podczas 15-minutowej przejażdżki, GPS w iPadzie podawał dane dokładniej i bardziej konsekwentnie. iPhone czasem pozostawał w tyle, po czym na nowo ustalał położenie. Innymi słowy – iPad dłużej szuka sygnału, ale jest on silniejszy.

Nie jest to pełny i wszechstronny test funkcjonowania GPS w iPadzie, ale pozwala na pewną dozę zaufania wobec nowego sprzętu.

[Matt Buchanan. John Herrman, Kyle VanHemert, Casey Chan/giz]

podobne treści