news

iOS12: szybsze działanie i cios w Facebooka

iOS12: szybsze działanie i cios w Facebooka

Podczas tegorocznej konferencji WWDC pierwsze skrzypce grało oprogramowanie. A spośród zaprezentowanego przez Apple software’u chyba najważniejszym był iOS 12.

Nie przyniesie on co prawda rewolucyjnych zmian, ale z pewnością będzie miał wpływ na największą ilość użytkowników. Przynajmniej jeśli wierzyć Apple, które już na początku konferencji pochwaliło się tym, że aż 81 procent z miliarda urządzeń z iOS, ma na pokładzie najnowszą wersję ich systemu operacyjnego, o czym Android może tylko pomarzyć.

Głównym celem Apple w tej aktualizacji, jest skupienie się na optymalizacji i poprawie błędów. W rezultacie mobilny system z Cupertino ma znowu stać się stabilnym i szybkim. I to nawet na starszych urządzeniach, ponieważ trafi nawet na iPhone’y 5S, które mają w końcu już pięć lat.

Najbardziej widoczne będzie przyspieszenie uruchamiania aplikacji. Na starszych urządzeniach, takich jak na przykład iPhone 6S Plus, będzie to skok nawet o 40 procent w porównaniu do iOS 11, klawiatura ekranowa będzie pojawić się o 50 procent szybciej i o tyle samo szybciej ma startować aparat. Zobaczymy, czy będzie tak w rzeczywistości.

Ciekawostką jest to, że Apple zamierza ułatwić użytkownikom walkę z uzależnieniem od smartphone’ów i dlatego iOS 12 otrzyma nowy tryb „nie przeszkadzać”, który będzie można włączyć na noc albo w określonych sytuacjach. Możliwe będzie wyciszenie smartfonu i ukrycie powiadomień w danym przedziale czasowym. Urządzenie będzie oczywiście działało w tym czasie normalnie, ale nie będzie wyświetlało wszystkich powiadomień.

Jeśli chodzi o nie, to Cupertino w końcu wprowadziło grupowanie powiadomień, które użytkownikom Androida znane jest już od dawna.

Apple wprowadzi także system Screen Time, który analizuje czas, jaki spędzamy przed każdą z aplikacji. Użytkownik będzie miał możliwość ograniczania dostępu do niektórych z nich czy ustalenia limitów czasu korzystania, po wyczerpaniu którego urządzenie poinformuje, że należy już skończyć. Czas korzystania z aplikacji będzie można przedłużyć, ale przypomnienie zostanie wyświetlone ponownie.

W iOS 12 Cupertino stawia też na rzeczywistość rozszerzoną, której obsługa otrzyma kolejne usprawnienia. Nowe narzędzia ARKit pozwolą oglądać ten sam obraz oraz wchodzić w interakcje z obiektami jednocześnie kilku osobom.

Sporo zmieni się także w zakresie ochrony prywatności użytkowników, którą Apple postanowiło wziąć na siebie. System będzie mógł na przykład zablokować polubienia i udostępnienia facebookowe, a także reklamy śledzące użytkownika. Blokada ta będzie domyślnie włączona.

Ilustracja: Apple

podobne treści