newsprogramy

iOS 11: Apple odchodzi od aplikacji 32-bitowych

Jedną z najważniejszych informacji przekazanych podczas tegorocznej konferencji WWDC, była decyzja o zakończeniu wsparcia dla 32-bitowego oprogramowania. Na pewno nie ucieszą się z tego właściciele starszych urządzeń mobilnych Apple

Apple zdecydowało. Właściciele iPhone’ów 5, 5C oraz iPadów czwartej generacji, czyli urządzeń wyposażonych w 32-bitowe procesory, nie będą mogli zaktualizować systemu do iOS 11. Jednocześnie właściciele nowszych urządzeń nie uruchomią już 32-bitowych aplikacji. Po próbie uruchomienia takiej aplikacji na urządzeniu Apple z 64-bitowym procesorem pojawi się komunikat informujący o tym, że musi ona zostać zaktualizowana przez twórców, aby działała na iOS 11. 32-bitowe aplikacje znikną także z nowej wersji App Store.

Wycofanie się przez Apple ze wsparcia dla 32-bitowych aplikacji nie jest oczywiście zaskoczeniem. Cupertino już od dawna przygotowywało do tego kroku użytkowników swojego sprzętu – komunikat o tym, że 32-bitowe aplikacje nie będą działać na nowej wersji iOS-a pojawiły się na przykład po wydaniu iOS 10.3 beta. Całość jest częścią szerszej strategi Apple, która zakłada całkowite wycofanie się 32-bitowych systemów. Od stycznia przyszłego roku wszystkie nowe aplikacje dostarczane do Mac App Store będą musiały być przygotowane z myślą o systemach 64-bitowych, pół roku później ta sama zasada dotyczyć będzie wszystkich aktualizacji.

Zdjęcie: Flickr/rpongsaj

podobne treści