samochodywynalazki

Inżynierowie ze Stanfordu zbudowali autonomicznego DeLoreana

Nadszedł w końcu 21 października 2015 roku, czyli dzień, w którym filmowy Marty McFly wraz z profesorem Emmetem Brownem „powrócili do przyszłości”. Co prawda w naszej rzeczywistości nie mamy jeszcze latających deskorolek, ale inżynierowie z Uniwersytetu Stanforda stworzyli niedawno wyjątkowego DeLoreana DMC-12.

Choć samochód ten nie może podróżować w czasie, ale jest prawie tak samo zmodyfikowany, jak pojazd profesora Browna. Z tą różnicą, że zadaniem samochodu, nazwanego przez inżynierów ze Stanfordu MARTY (Multiple Actuator Research Test bed for Yaw control), jest badanie ekstremalnych manewrów, jakie autonomiczne samochody mogą wykonywać na drodze.

„Jesteśmy przekonani, że autonomiczne pojazdy powinny móc wykonać każdy manewr, który jest fizycznie możliwy, by móc uniknąć niebezpieczeństwa,” wyjaśnia Chris Gerdes, profesor inżynierii z Uniwersytetu Stanforda w rozmowie z Wired.

Dlatego zmodyfikowali oni standardową wersję kultowego samochodu instalując pod jego maską cztery niezależne silniki elektryczne napędzające każde z kół, nowe zawieszenie, sportową klatkę bezpieczeństwa oraz oczywiście system sterowania. W odróżnieniu jednak od systemów, z których korzysta na przykład Google w swoich autonomicznych samochodach, MARTY nie został wyposażony w LIDAR czy kamery 3D. Ponieważ zmodyfikowany przez inżynierów z Uniwersytetu Stanforda pojazd ma służyć przede wszystkim do badań nad poszczególnymi manewrami, a nie nad nawigacją po drogach, wyposażono go jedynie w czujniki inercyjne oraz GPS.

Rezultaty ich pracy są całkiem spektakularne – MARTY swobodnie driftuje i kręci bączki, ku niekłamanej uciesze inżynierów z Uniwersytetu Stanforda. Można mieć nadzieję, że że ich praca zostanie kiedyś wykorzystana w innych autonomicznych samochodach.

Zdjęcie: Flickr/clarksworth

podobne treści