internet

Interpol zatrzymał szefa siatki nigeryjskich oszustów mailowych

Nieczęsto zdarza się, by organy ścigania mogły pochwalić się złapaniem nigeryjskiego oszusta mailowego. Tym bardziej cieszy, że Interpol poinformował o zatrzymaniu „specjalisty”, który na całym świecie wyłudził łącznie ponad 60 milionów dolarów.

Zatrzymany podczas wspólnej akcji Interpolu oraz EFCC (Nigerian Economic and Finance Commission) mężczyzna, określany jako „Mike”, był szefem przestępczej grupy, w której skład wchodziło co najmniej 40 osób w Nigerii, Malezji oraz RPA. Nie zajmowali się oni jednak rozsyłaniem maili, w których twierdzili, że są spadkobiercami olbrzymiej sumy pieniędzy, ale żeby je otrzymać potrzebują finansowej pomocy ofiary. A przynajmniej nie z tego powodu aresztowano „Mike’a”. Jego grupa specjalizowała się bowiem w dwóch innych rodzajach oszustw, z których zyski miały być prane w USA, Europie i w Chinach.

Pierwsze z nich polegało na łamaniu zabezpieczeń konta mailowego jakiegoś sprzedawcy i rozsyłaniu fałszywych wezwań do zapłaty. Oczywiście na rachunki bankowe kontrolowane przez przestępców. Drugi sposób był jeszcze bardziej „spersonalizowany”. Przestępcy najpierw zdobywali dostęp do konta mailowego kierownika jakiegoś przedsiębiorstwa, by później wysłać z niego pracownikom działu finansów polecenie wykonania przelewu. Na konto, niespodzianka, podane przez przestępców.

Szczególnie skuteczny był ten drugi przekręt – Interpol podaje, że rekordowe oszustwo opiewało na kwotę 15,4 miliona dolarów.

Zdjęcie: Flickr/contri

podobne treści