fotonews

Internet pomógł zidentyfikować tajemniczego fotografa hitlerowców

Nieznane dotychczas zdjęcia Hitlera i Niemiec z czasów wojny zostały opublikowane przez poświęcony fotografii blog „New York Times’a” Lens. Właściciel zbioru liczącego 214 niepodpisanych zdjęć nic nie wiedział o ich twórcy. Dziennikarze zapytali więc, czy ktoś rozpoznaje tego człowieka.

Jak fotografie dostały się do mediów? 72-letni anonimowy właściciel sprzedał trzymaną w szufladzie kolekcję zdjęć na aukcji, by móc zapłacić za operację wszczepienia bypassów. Nabywca fotografii nie wiedział, jak powstały, więc poprosił o pomoc redakcję NYT.

Okoliczności powstania zdjęć musiały być bardzo ciekawe, gdyż widnieje na nich sam Hitler, postaci w łachmanach oraz tajemnicza piękność. Fotografie z frontu wschodniego, na których dostrzegamy wychudzonych jeńców i więźniów, przeplatają się z sielskimi zdjęciami z Bawarii, bez wątpienia także z czasów wojennych. Konkretna kobieta zawsze jest przy boku fotografa. Kto miał dostęp i do obozów jenieckich, i do samego Hitlera?

Wystarczyło kilka godzin, by pojawiła się wiadomość, że mężczyzna na zdjęciu to Austriak Franz Krieger, który zmarł w 1993 roku. Kobieta na nastrojowym zdjęciu to jego żona Frieda, która w 1944 roku zginęła w bombardowanym Salzburgu razem z Heidrun, dwuletnią córeczką pary. [NY Times, Spiegel]

podobne treści

  • sd

    fotografia niemki …. mmmm kwintesencja hitleryzmu do tego światło i grymas cudo pólcień , na takich strunach włąśnie grała propaganda , tą fote musiał zrobić fachura

  • ja

    Parafrazujac pewien kabaret, pierwsze zdanie artykulu pod wzgledem gramatycznym jest naprawde brawurowe ;].