internet

Internet.org czyli o tym jak Facebook chce podłączyć cały świat do Internetu

Mark Zuckerberg ogłosił wczoraj swoją nową inicjatywę o nazwie Internet.org, której celem jest dostarczenie Internetu większości ludzkości, która jest go dziś pozbawiona. A przy okazji zdobycie kolejnego miliarda użytkowników Facebooka.

Myliłby się jednak ten, kto zakłada, że Facebook, Samsung, Nokia czy Qualcomm, które aktualnie wchodzą w skład koalicji Internet.org, zaczną pracować nad potencjalnie przełomowymi technologiami w stylów Google Loon, by dostarczyć Internet w miejsca, w których do tej pory można było jedynie o nim pomarzyć.

Internet.org nie jest organizacją, która bezpośrednio skupia się na jednym celu jakim jest udostępnienie Internetu we wszystkich miejscach na świecie. Zamiast tego każdy z uczestników projektu ma skupić się na czymś, co leży w jego gestii. Przykładowo Facebook zamierza skupić się na tym, by ograniczyć średnią dzienną ilość danych, które zużywają ich jego aplikacje do 1 mb, podczas gdy Qualcomm chce pracować na zwiększeniem żywotności baterii i lepszymi sieciami WiFi. Teoretycznie jeśli każdy z elementów systemu będzie działał lepiej, cały system będzie bardziej efektywny, tańszy, a co za tym idzie dostępny dla większej liczby osób.

Poprzez prace nad tymi usprawnieniami Internet.org chciałoby w ciągu 5-10 lat obniżyć koszty korzystania z mobilnego Internetu do jednego procenta tego, ile kosztuje to dzisiaj. Dodatkowo koalicja zebrana przez Zuckerberga planuje opracować modele biznesowe, które pozwolą korzystać użytkownikom z podstawowych usług takich jak „poczta elektroniczna, wyszukiwarka czy sieci społecznościowe” za darmo, albo za bardzo niską opłatą, dzięki czemu jeszcze więcej osób będzie mogło korzystać z Facebooka.

Pomijając już kwestie prawdziwej motywacji Zuckerberga, inicjatywa jest oczywiście słuszna. Inna rzecz, że mieszkańcy krajów, w których dostęp do internetu jest mocno ograniczony, marzą raczej o dostępie do bieżącej wody a nie do miliardów zdjęć kotów.

podobne treści