naukaWiadomość główna

Interface neuralny pozwali sparaliżowanym ludziom odzyskać część możliwości

Przyszłość rodem z Ghost in the Shell może być bliżej niż nam się wydaje. Najnowsze wyniki badań opublikowane w Nature pokazują, że mechaniczna kończyna może być kontrolowana przez ludzki mózg.

Podczas badań przeprowadzonych w Brown University we współpracy z innymi ośrodkami naukowymi, dwóm osobom wszczepiono w obszary kory mózgowej odpowiedzialnej za kontrolowanie ruchu urządzenie wielkości groszku, które przekłada sygnały elektryczne mózgu na polecenia dla komputera. Obie osoby, 58 letnia kobieta i 66 letni mężczyzna, były sparaliżowane od szyi w dół, ale dzięki implantom i ćwiczeniom polegającym na oglądaniu badaczy poruszających ręką i wyobrażaniu sobie, że samemu się to robi, były w stanie przejąć kontrolę nad mechanicznym ramieniem.

Ćwiczenia, jak i samo badanie, trwały bardzo długo. Cathy Hutchinson, ochotniczka, która została sparaliżowana na skutek udaru, który przeszła 15 lat temu, musiała ćwiczyć 5 lat by za pomocą mechanicznego ramienia podnieść pojemnik z kawą i napić się bez pomocy z zewnątrz.

„Podczas badań zademonstrowaliśmy, że dwoje długotrwale sparaliżowanych ludzi może przy pomocy interface’u neuralnego wykonywać ruchy w przestrzeni i chwytać przedmioty. Uczestnicy badania kontrolowali ramię oraz dłoń bez specjalistycznego treningu, wykorzystując sygnały płynące z małego, 96-kanałowego zestawu mikroelektrod. Jedna z uczestniczek badania, której implantowano elektrody pięć lat temu, była w stanie użyć mechanicznego ramienia by napić się kawy z butelki. Choć ruchy mechanicznego ramienia nie były tak szybkie i dokładne jak ruchy sprawnej osoby, nasze wyniki pokazują, że osoby sparaliżowane mają możliwość, nawet lata po doznaniu uszkodzeń centralnego układu nerwowego, odzyskania części zdolności dzięki skomplikowanym urządzeniom, do których przekazywana jest mała próbka sygnałów płynących z mózgu.”

Oczywiście minie jeszcze kilka lat zanim pionierska technologia wejdzie choćby w stadium badań klinicznych, ale pytanie odnośnie cyborgizacji nie jest już pytaniem o to czy jest to możliwe, ale o to, kiedy to nastąpi.

[Nature via NYT]

podobne treści