nauka

Interface mózg-mózg coraz lepszy

Co prawda telepatia raczej nigdy nie będzie czymś więcej niż tylko konikiem osób zainteresowanych zjawiskami paranormalnymi, ale to nie znaczy, że za pomocą technologii nie można osiągnąć podobnych rezultatów. Udowodnili to badacze z University of Washington, którym udało się sprawić, by odpowiednie bodźce przekazywane były pomiędzy mózgami połączonych aparaturą osób.

Podobne eksperymenty przeprowadzane były już w przeszłości, jednak albo zakładały one wykorzystanie wszczepianych do mózgów chipów, albo były nieinwazyjne, ale dotyczyły tylko jednej pary osób. Tym razem jednak w eksperymencie, opisywanym przez twórców jako „brain-to-brain interface”, udział wzięło sześć osób.

Pierwsza osoba z pary, nadawca, miała za zadanie zestrzelić wirtualne samoloty atakujące wirtualne miasto. Problem polegał na tym, że choć badacze udostępnili jej monitor, w pomieszczeniu nie było ani klawiatury, ani myszki. Nadawca był za to podpięty do encefalografu, którego zadaniem było odczytanie fal mózgowych nadawcy i przekazanie ich dalej. Na drugim końcu kampusu znajdował się bowiem odbiorca, który nie widział co prawda monitora, ale miał klawiaturę, oraz czepek z przymocowaną do niego cewką przezczaszkowej stymulacji magnetycznej. Cewka umieszczona była nad kora ruchową mózgu odbiorcy i jej zadaniem było pobudzenie jej w taki sposób, by jej aktywność odpowiadała aktywności zebranej u nadawcy. W rezultacie odbiorca naciskał odpowiedni przycisk wtedy, gdy chciał tego nadawca.

Przynajmniej teoretycznie, ponieważ każda z par mogła pochwalić się skutecznością przekazywania informacji wynoszącą od 25 do 83 procent. Zgoda, nadal jest to bardzo duży rozrzut, ale badacze mogą przynajmniej z czystym sumieniem stwierdzić, że ich nieinwazyjna metoda działa i jest powtarzalna.

Kolejnym krokiem będzie dopracowanie ich metody oraz badania nad jej potencjalnym praktycznym zastosowaniem w ramach opiewającego na milion dolarów grantu. Badacze mają nadzieję, że uda im się rozszerzyć zakres przekazywanych tą drogą informacji, co może potencjalnie doprowadzić nawet do bezpośredniego przekazywania wiedzy.

Zdjęcie: PLOS ONE/University of Washington

podobne treści