newswynalazki

„Inteligentne” nici mogą zmieniać kolor

Prawie rok temu Google pochwaliło się swoimi pierwszymi sukcesami w pracach nad „inteligentną” odzieżą. Teraz naukowcy zaangażowani w Project Jacquard prezentują specjalne nici, które mogą zmieniać kolor.

Project Jacquard został zainicjowany w celu prowadzenia prac nad opracowaniem nowych materiałów, które mogłyby posłużyć do stworzenia prawdziwie interaktywnej odzieży. W ubiegłym roku dowiedzieliśmy się, że w oddziale Google ATAP  trwają prace nad nićmi, które mogłyby służyć jako ekran dotykowy, teraz naukowcy zaangażowani w projekt chwalą się nićmi, nazwanymi Ebb, które mogą zmieniać kolor pod wpływem ładunku elektrycznego.

„Pokryliśmy nici przewodzące elektryczność termochromowym pigmentem i sprawdziliśmy w jaki sposób można byłoby wykorzystać geometrię tkaniny do stworzenia wydajnych elektrycznie efektów estetycznych,” pisze Laura Devendorf, szefowa projektu Ebb na swojej stronie internetowej.

Dzięki powyższym nagraniu można samemu przekonać się, że rzeczywiście zmieniają one kolor. Choć cały proces odbywa się za wolno, by nici Ebb mogły być wykorzystane jako swego rodzaju wyświetlacz wyszywany na odzieży. Jeśli jednak udałoby się zwiększyć „częstotliwość odświeżania” tego typu nici do poziomów, którymi mogą pochwalić się chociażby wyświetlacze wykonane z e-papieru, można byłoby wykorzystać je właśnie w tym celu. I właśnie zwiększenie tej szybkości jest kolejnym celem naukowców zaangażowanych w ten projekt.

podobne treści