news

Intela nietypowy sposób na konkurencyjność laptopów względem MacBooków Air

Intel dał producentom jego Ultrabooków twardy orzech do zgryzienia: konieczność zmieszczenia się w 1000 dolarów. Ostatnie oświadczenie producenta procesorów może być gwoździem do trumny laptopów mających konkurować z ostrym jak siekiera MacBookiem Air.

Intel postanowił namówić 40 procent producentów laptopów do robienia komputerów wyposażonych w port Thunderbolt i opartych na jego 22nm procesorze o nazwie Ivy Bridge. Postawił im tylko jeden warunek: Ultrabooki nie powinny kosztować więcej, niż 1000 dolarów.

Równowartość prawie trzech tysięcy złotych byłaby do przełknięcia (dla producentów) gdyby nie fakt, że bebechy Ultrabooków nie będą należeć do najtańszych. W ogłoszonym niedawno BOK-u („bill of materials”) Intel podał ceny podzespołów niezbędnych do złożenia podstawowej wersji każdego z laptopów. Dla cieńszych, liczących 18 milimetrów grubości modeli (przekątna ekranu 11-13 cali) wynosi ona 493-710 dolarów, zaś dla grubszych o trzy milimetry (z przekątną 14-17 cali) 475-650 dolarów.
Porównanie wielkości 32nm i 22nm tranzystorów. Ivy Bridge wykorzystuje technologię 3-D Tri-Gate.

Nie trzeba być profesorem ekonomii by wiedzieć, że wyprodukowane na postawionych przez Intela warunkach laptopy będą ledwo na siebie zarabiać. Asustek już teraz powiedział, że się nie wyrobi w tej cenie i będzie sprzedawać mającego pojawić się już we wrześniu UX21 za większą kwotę. Pytanie brzmi: czy producent Pentiumów pozwoli Tajwańczykom nazwać ten laptop Ultrabookiem?

Przyszli producenci Ultrabooków znajdują się teraz w ciężkiej sytuacji – mają do wyboru albo zarobić tyle co nic na ich sprzedaży, albo dać do pieca i podpaść Intelowi sprzedawaniem kosztujących ponad 1000 dolarów modeli. [Digitimes, Electronista]

podobne treści

 • spawn666

  No to teraz czekamy na AMD :D

 • xxx

  skoro APPLE zmieściło sie w 1000$ to pozostałe forty tym bardziej powinny się zmieścić.
  Przecież najtańszy model Air kosztuje 999$ (w USA) i to ze wliczoną opłatą za jabłuszko na obudowie ;)

  Szkoda tylko że cena w polsce już nie jest taka piękna ;/

 • kluczkolegar

  I na ARM…

 • spamtuxkiller

  Może pora na powrót do jakiegoś następcy G5? Ja nie mam nic przeciwko PowerPC :)